Światło dzienne i architektura

Doświadczenie w obcowaniu ze światłem, nasze zegary biologiczne i projektowanie dla dobrego samopoczucia

Świetliki — schematy zdrowego budownictwa na ekranie

Wiele badań wskazuje, że ludzie wolą przestrzenie oświetlone światłem dziennym od takich, w których takiego oświetlenia brakuje. Jednak w ciągu ostatnich stu pięćdziesięciu lat obfitość sztucznego światła i restrukturyzacja czasu pracy zmniejszyły nasz dostęp do oświetlenia naturalnego.

Pod wieloma względami możemy czuć się wyzwoleni z ograniczeń, jakie nakłada dobowy cykl światła i ciemności, który daje nam natura, jednak najnowsze badania wskazują, że oderwanie się od natury ma swoją cenę i powoduje problemy zdrowotne i społeczne. Dobry projekt budynku powinien zatem ułatwić nam ponowne połączenie się z rytmem natury.

Aby projekty rzeczywiście mogły poprawić ludzkie samopoczucie, musimy wyjść poza optymalizację pojedynczych parametrów, takich jak temperatura i wilgotność, i przyjąć bardziej holistyczne podejście, które czerpie inspirację z zachowań promujących zdrowie ludzi i bierze pod uwagę najnowsze ustalenia naukowców w postaci pięciu kroków wymaganych do uzyskania dobrego samopoczucia.

Pobierz nasz przewodnik e-book i uzyskaj więcej informacji na temat skutków działania światła dziennego w naszym zabudowanym społeczeństwie oraz o podstawowych zasadach, których należy przestrzegać, aby zachęcić użytkowników budynków do prowadzenia zdrowszego stylu życia, opartego na pięciu filarach dobrego samopoczucia.

Pobierz przewodnik e-book