{{curreentCase.CaseSelected.Header}}

Firma biotechnologiczna Promega ceni dostęp do światła dziennego w ramach zrównoważonego projektowania budynków

Ogromny dach o powierzchni 9 000 metrów kwadratowych rozciąga się nad nowym budynkiem Promega w Walldorf w Niemczech. Światło dzienne, świeże powietrze i wentylacja są zapewnione przez świetliki modułowe w ramach części obszernego projektu.

Wielofunkcyjna przestrzeń Atrium ze światłem dziennym

Promega łączy obszary biurowe, logistyczne i produkcyjne. Celem projektu wielofunkcyjnego budynku autorstwa architektów z biura Haas Cook Zemmrich było zapewnienie szeregu obiektów operacyjnych, które funkcjonują na wielu poziomach. Wszystkie oddziały Promega Corporation współpracują teraz jako jeden podmiot pod szedowym dachem, który zapewnia dostęp światła dziennego ponad 115 pracownikom. Korzystają oni z wnętrza podtrzymywanego przez drewniane belki z dostępem do wielu poziomów światła dziennego.

Łącznie 250 świetlików modułowych zapewnia dostęp światła dziennego w aktywnym środowisku pracy przez atrium łączące pracowników z otoczeniem. Koncepcja przestrzenna i zewnętrzna budynku są do siebie dopasowane tak, aby światło dzienne i świeże powietrze docierały do jego głębi.

Zamontowany szedowy dach z rzędami świetlików skierowanych na północ ma zapewnić łagodne oświetlenie dzienne i wpuścić miękkie, naturalne światło. Oznacza to, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych rolet. Szedowy dach składa się z konstrukcji drewnianej z uszczelnieniem na miejscu. Dodatkowo, na elewacji szerokie okapy dachowe i osłony przeciwsłoneczne chronią przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Oprócz aktywacji elementów budynku na podstawie sond geotermalnych i wentylacji mechanicznej, ciągłe rzędy świetlików zapewniają komfortową atmosferę w pomieszczeniach. Potrójne szyby gwarantują dodatkowy komfort termiczny i wpływają na zachowanie niskiego współczynnika przenikania ciepła, minimalizując jego straty. Przyczyniają się również do zrównoważenia projektu, który obejmuje system fotowoltaiczny zainstalowany na dachu w celu obniżenia zużycia energii. Kilka modułów można otworzyć, aby stworzyć naturalny efekt komina w atrium i zwiększyć cyrkulację powietrza w celu obniżenia poziomu dwutlenku węgla. Świetliki wspomagają realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem dzięki dostarczaniu świeżego powietrza, zmniejszeniu zależności od klimatyzacji i obniżeniu zużycia energii w cieplejszych miesiącach.

Projekt został nominowany w konkursie architektonicznym VELUX 2022.

Opis


{{property.PropertyName}}

{{pValue.PropertyValue}}

Rysunki architektoniczne

Produkty wykorzystane w projekcie

15 x Pasmo świetlne szedowe

Pasmo świetlne szedowe 25-90°

Seria świetlików do dachów spadzistych, jednospadowych lub szedowych.

Pasmo świetlne szedowe Przeczytaj więcej

Liczba modułów: 250

Przeszklenie: 16T (potrójne przeszklenie izolacyjne)

Pasmo świetlne szedowe 25-90°

Seria świetlików do dachów spadzistych, jednospadowych lub szedowych.

Pasmo świetlne szedowe Przeczytaj więcej

Martin Haas

haas cook zemmrich STUDIO2050

Ogólnodostępne obszary zaprojektowano z myślą o tym, żeby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło, czy to wzdłuż elewacji, czy poprzez atrium.

Opinia jury, konkurs architektoniczny VELUX, 2022

Pod drewnianą konstrukcją architekci stworzyli środowisko biurowe i komunikacyjne, które dzięki świetlikom modułowym wypełnia światło dzienne. Mimo dużej szerokości budynku tworzy to wrażenie pobytu niemal na świeżym powietrzu. Uczucie zwiększa nowoczesna koncepcja atmosfery, opartej na naturalnej płynności i wentylacji w celu ograniczenia nakładów technicznych i zapotrzebowania na energię.

Zrównoważona koncepcja klimatu, oświetlenia i wentylacji

Komfort termiczny i jakość powietrza w wnętrzu zwiększa wentylacja mechaniczna, podczas gdy aktywacja komponentów łączy się z polem geotermalnym. System fotowoltaiczny na dachu zapewnia podstawowe obciążenie zgodnie z całkowitym zapotrzebowaniem na energię. Świetliki działają na rzecz zrównoważonego rozwoju, a dzięki świeżemu powietrzu zmniejszają zależność od klimatyzacji w cieplejszych miesiącach.
Ikona wyceny

Uzyskaj wycenę

Poproś o wycenę świetlika.

Uzyskaj wycenę
Wsparcie projektu świetlików modułowych — ikona

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc

Nasi specjaliści od świetlików przeprowadzą Cię przez cały proces — od projektu po montaż.

Uzyskaj wsparcie projektowe

Inne studia przypadków