Oddymianie grawitacyjne i wentylacja

Głównym zadaniem instalacji odprowadzania dymu i ciepła jest – w przypadku wybuchu pożaru – jak najszybsze usunięcie z wnętrza budynku gorącego powietrza i trujących gazów tak, aby wytworzyć relatywnie wolną od dymu przestrzeń przy podłodze pomieszczeń w budynku. Dym i spaliny unoszą się do góry, w związku z czym mogą zostać uwolnione na zewnątrz przez znajdujące się w dachu elementy świetlne i inne otwory, takie jak na przykład świetliki kopułkowe z funkcją oddymiania i wentylacji. Umieszczone nisko nad podłogą otwory napowietrzające zapewniają dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku. Zasada wyporu termicznego powoduje naturalne przemieszczanie się gorącego powietrza do góry. Dzięki temu drogi ewakuacyjne pozostają dłużej wolne od dymu i ciepła i umożliwiają bezpieczną ewakuację z budynku. Łatwiej wtedy też ograniczyć obrażenia personelu i szkody materiałowe.


Zgodnie z tą samą zasadą przebiega również naturalna wentylacja, w ramach której zużyte powietrze jest odprowadzane do góry. Optymalny dopływ powietrza przez okna elewacyjne pozwala wtedy stworzyć odpowiedni klimat w pomieszczeniu. A to nie tylko zwiększa wydajność, ale także skutecznie zmniejsza ilość wypadków i błędów podczas pracy oraz zapobiega powstawaniu czynników szkodliwych dla zdrowia, takich jak pleśń. Efekt: przyjemna i zdrowa atmosfera w pomieszczeniu, sprzyjająca koncentracji, produktywności i dobremu samopoczuciu.


Po zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia do odprowadzania dymu i ciepła oraz wentylacji produkty doświetlające JET tworzą niezawodne systemy grawitacyjnego oddymiania i wentylacji. Elektryczne lub pneumatyczne urządzenia otwierające można zamontować zarówno na w świetlikach kopułkowych, jak i na klapach pasm świetlnych oraz w oknach szklanych, zapewniając funkcjonalność przeciwpożarową oraz możliwość łatwej poprawy jakości powietrza we wnętrzu budynku.


Wszystkie systemy do odprowadzania dymu i ciepła firmy JET spełniają wymagania określone dla urządzeń grawitacyjnego oddymiania i wentylacji w normie EN 12101-2. Nasze systemy imponują zakresem funkcjonalnego wyposażenia dodatkowego, współczesną stylistyką oraz szerokim wyborem opcji sterowania oraz napędu.


Firma JET, jako certyfikowany przez VdS dostawca systemów odprowadzania dymu i ciepła, oferuje na terenie całej Europy kwalifikowane usługi konserwacji swoich instalacji odprowadzania dymu i ciepła oraz wentylacyjnych za pośrednictwem przeszkolonego personelu specjalistycznego, włączając w to dostępny przez całą dobę awaryjny numer telefonu oraz krótki czas reakcji w przypadku awarii.

Grawitacyjen oddymianie i wentylacja

Świetlik kopułkowy


Pasmo świetlne


VENTRIA


Klapy żaluzjowe


Elewacyjne systemy napowietrzające