{{curreentCase.CaseSelected.Header}}

Innowacyjna konstrukcja drewniana eksponuje modułowe świetliki dachowe VELUX

W Romont, stowarzyszenie COG (Association du Communes pour le Cycle d'Orientation de la Glâne) zrealizowało ambitny projekt budowy nowoczesnego kompleksu edukacyjno-kulturalnego. Nowoczesny, trzypiętrowy budynek szkolny, który zastąpił starą, przestarzałą infrastrukturę, wzbogacono o kompleks kulturalno-sportowy z basenem. Nowe centrum sportowe oferuje cztery różne baseny: pływacki, nurkowy, dydaktyczny oraz brodzik dla dzieci. Dodatkowo, w obszarze sportowym znajdują się sale fitness i gimnastyczne, a także przestronne sale koncertowe, które doskonale uzupełniają funkcje rekreacyjne i kulturalne ośrodka.

Kompleks zaprojektowany przez GNWA - Gonzalo Neri & Weck Architekten GmbH z Zurychu obejmuje również nowoczesną strefę wellness i elegancką restaurację. Wnętrza basenu wyróżniają się minimalistycznym i solidnym designem, gdzie dominują surowe, odsłonięte betony, naturalne drewno oraz gra światła i wody. Przestronne, jednopiętrowe, szklane fasady harmonijnie łączą wnętrze budynku z jego otoczeniem, tworząc płynne przejście między przestrzenią wewnętrzną a zewnętrzną.

Rozwiązania światła dziennego

Architekci byli zdecydowani na wykorzystanie naturalnego światła słonecznego i nieustannie dążyli do znalezienia rozwiązań, które spełnią ich wizję. Dzięki zastosowaniu modułowych świetlików, wnętrza są zalane jednolitym, naturalnym światłem. Świetliki umieszczone w pasmach oświetlają dwa główne baseny oraz strefę wejściową, tworząc przyjemną i jasną atmosferę. Nad basenami zainstalowano łącznie 282 modułowych świetlików o różnych wymiarach, tworząc wrażenie nieprzerwanej linii światła. Dodatkowe baseny, nieposiadające podwójnej wysokości, korzystają z naturalnego oświetlenia poprzez okna fasadowe, co pozwoliło również na instalację paneli słonecznych, integrując energooszczędne rozwiązania z funkcjonalnością kompleksu.

Harmonijny kontrast

Efektywny układ obu pięter oraz estetyka przestrzeni są ściśle związane z konstrukcją nośną budynku. Delikatne, minimalistyczne klatki schodowe i korytarze stanowią interesujący kontrast dla przestronnych pomieszczeń, które ciągną się wzdłuż elewacji. Dzięki naturalnemu światłu, które wnika do budynku z góry, atmosfera w dwóch głównych basenach jest letnia i przyjemna.

Struktura to architektura

Wiele obszarów w budynku składa się z zamkniętych przestrzeni, tworząc szereg komór, jednakże przestrzenie wzdłuż elewacji pozostają otwarte. Różne obszary formują amfiladę, którą definiują widoczne betonowe belki nośne. W obszarze sportowym na wyższym piętrze, gdzie naturalne światło wpada przez długie okno fasadowe, widoczne belki stwarzają efektowny rzeźbiony sufit. Surowe, betonowe ściany dodają wnętrzu spokojnego, choć charakterystycznego wyrazu.

Opis


{{property.PropertyName}}

{{pValue.PropertyValue}}

Rysunki architektoniczne

Produkty wykorzystane w projekcie

21 x pasm świetlnych

Pasmo świetlne 5-30°

Rozwiązanie jednospadowe idealne do dachów płaskich

Illustration of Longlight solution Przeczytaj więcej

Liczba modułów: 282

  • 2 x moduły 5°-30°, 800x800 mm
  • 1 x moduł 5°-30°, 900x800 mm
  • 4 x moduły 5°-30°, 1000x800 mm
  • 1 x moduł 5°-30°, 750x1000 mm
  • 4 x moduły 5°-30°, 1000x1000 mm
  • 8 x modułów 5°-30°, 675x1200 mm
  • 95 x modułów 5°-30°, 750x1200 mm
  • 35 x modułów 5°-30°, 900x1200 mm
  • 132 x moduły 5°-30°, 1000x1200 mm 
 

Pasmo świetlne 5-30°

Rozwiązanie jednospadowe idealne do dachów płaskich

Illustration of Longlight solution Przeczytaj więcej

Markus Weck, GNWA - Gonzalo Neri & Weck Architekten GmbH

Modułowe świetliki VELUX umożliwiają osiągnięcie pożądanego efektu przestrzennego przy minimalnych nakładach finansowych. (...) Dzięki zastosowaniu świetlików, wnętrza dwukondygnacyjnego budynku zostały doskonale doświetlone, co pozwoliło na ograniczenie liczby otworów w elewacji, które teraz otaczają krajobraz w etapowych sekcjach.

Pasma świetlne jako element projektu architektonicznego

W projekcie szczególny nacisk położono na konstrukcję sufitu nad basenami oraz w holu. Sufit ten został zaprojektowany jako drewniana struktura składająca się z nachylonych parami kratownic, które pełnią funkcję nie tylko kierowania światła i zapewnienia odpowiedniej akustyki, ale także zakrywają izolowane wsporniki na końcach modułowych świetlików.

Drewniana konstrukcja sufitu służy również jako element regulacji światła oraz izolacji akustycznej. Dodatkowo, aby zapobiec kondensacji na szklanych powierzchniach świetlików, poprowadzono przez konstrukcję dachu specjalne kanały wentylacyjne.

Project support help for modular skylights - icon

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc

Nasi specjaliści od świetlików przeprowadzą Cię przez cały proces — od projektu po montaż.

Uzyskaj wsparcie projektowe
Wycena — ikona

Uzyskaj wycenę

Poproś o wycenę świetlika.

Uzyskaj wycenę

Inne studia przypadków