{{curreentCase.CaseSelected.Header}}

Zabytkowa fabryka przekształcona w biuro z otwartą przestrzenią

Sweco to jedna z najlepszych na świecie firm doradczych w zakresie architektury, inżynierii, środowiska i przepisów. Jej biuro znajduje się Aarhus w Danii i pracuje w nim obecnie 180 osób. Pracownicy uczestniczyli w projekcie modernizacji fabryki, wybudowanej w 1899 roku, w nowoczesne biuro. Projekt obejmował wymianę świetlików dachowych w celu zapewnienia optymalnego dopływu światła dziennego oraz świeżego powietrza do wnętrz.

Budynek zaprojektowany przez architektów dla architektów

Zabytkowy budynek posiada dach szedowy ze świetlikami zamontowanymi w 1959 roku, które z biegiem lat utraciły szczelność. Co więcej, przebarwione szyby nie wpuszczały już do wnętrz wystarczającej ilości światła dziennego. Architekci i projektanci Sweco opracowali więc plan renowacji skupiony wokół światła dziennego, aby przekształcić fabrykę w nowoczesne biuro.

Światło dzienne dla wszystkich pracowników pod jednym dachem

Łącznie zamontowano 432 pasma świetlne szedowe Northlight w 9 rzędach z potrójnym przeszkleniem, by zapewnić we wnętrzach komfort. Aby system świetlików modułowych pasował do istniejącej konstrukcji dachu, do każdego rzędu należało zaprojektować dwie specjalnie jednostki na miarę. Sześćdziesiąt trzy moduły posiadają systemy wentylacyjne zapewniając dopływ świeżego powietrza i obniżając ślad węglowy budynku. Wentylacja oddymiająca oraz wyciągi uruchamiają się w razie pożaru i zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo.

System VELUX Modular Skylights wybrano ze względu na ich jakość i opłacalność. Jednolita konstrukcja i ukryte siłowniki sprawiają, że nie widać, czy moduły są otwarte czy zamknięte.

Zrównoważony projekt w ramach renowacji

Zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju zachowano oryginalną konstrukcję nośną dachu oraz budynku z cegieł i betonu. Wykorzystanie odzyskanej patynowanej cegły pozwoliło zapewnić długą żywotność materiałów budowlanych.

Dzięki redukcji zapotrzebowania na dodatkowe materiały udało się także ograniczyć ślad węglowy. Wymiana świetlików dachowych pozwoliła też zmniejszyć uzależnienie budynku od sztucznego oświetlenia prez wpuszczenie do wnętrz optymalnej ilości światła dziennego. Zespół Sweco z powodzeniem wykorzystał istniejące zasoby, dając staremu budynkowi nowe życie.

Opis


{{property.PropertyName}}

{{pValue.PropertyValue}}

Produkty wykorzystane w projekcie

5 x Pasmo świetlne szedowe

Pasmo świetlne szedowe 25–90°

Seria świetlików do dachów spadzistych, jednospadowych lub szedowych.

Ilustracja pasmo świetlne szedowe Przeczytaj więcej

Liczba modułów: 432
63 SHEV i wentylacja codzienna

Wielkość budynku: 3100 metrów kwadratowych powierzchni biurowej 

Pasmo świetlne szedowe 25–90°

Seria świetlików do dachów spadzistych, jednospadowych lub szedowych.

Ilustracja pasmo świetlne szedowe Przeczytaj więcej

Anders Lyhne

Dyrektor kreatywny, Sweco

Podstawą tej inwestycji było takie zaprojektowanie świetlików dachowych, by umożliwić optymalny dopływ światła dziennego do całego wnętrza.

Anders Lyhne

Dyrektor kreatywny, Sweco

Chcieliśmy, by wszyscy pracownicy w Aarhus pracowali pod jednym dachem w otwartej przestrzeni. Przeanalizowaliśmy więc sposób, w jaki światło dzienne wpada do pomieszczeń i udało nam się stworzyć przestrzeń biurową, w której każdy ma kontakt z naturalnym światłem. Był to nasz główny cel oraz najważniejszy warunek podczas planowania inwestycji, dzięki czemu dziś nasi pracownicy mogą codziennie cieszyć się światłem dziennym.

Ikona wyceny

Uzyskaj wycenę

Poproś o wycenę świetlika.

Uzyskaj wycenę
Wsparcie projektu świetlików modułowych — ikona

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc

Nasi specjaliści od świetlików przeprowadzą Cię przez cały proces — od projektu po montaż.

Uzyskaj wsparcie projektowe

Inne studia przypadków