Ochrona dziedzictwa architektonicznego poprzez nowoczesną adaptację, z wykorzystaniem modułowych świetlików VELUX
W 2019 roku Dom Kultury, wybudowany w 1968 roku, był wystawiony na sprzedaż z powodu konieczności remontu i wysokich kosztów utrzymania. W tym czasie budynek nie był jeszcze wpisany na listę zabytków, a potencjalni nabywcy rozważali jego wyburzenie na rzecz nowych wielopiętrowych budynków. W tym samym czasie Daniel Dahinten, partner w TRAGRAUM Ingenieure, szukał powierzchni biurowej dla maksymalnie 15 pracowników ze względu na konieczną ekspansję. Ważne było dla niego, aby budynek miał historię w kontekście miasta, a ponieważ władze lokalne również opowiedziały się za renowacją, rozpoczęto proces przebudowy.
Wszyscy zaangażowani przywiązywali dużą wagę do zachowania cech charakterystycznych budynku oraz jego dobrze zachowanej struktury, mebli i wykończenia. W tym celu budynek został objęty nakazem ochrony konserwatorskiej. Aby zapewnić, że renowacja była jak najbardziej zrównoważona, a jednocześnie spełniała potrzeby budynku, zdecydowano się zachować większość elementów konstrukcyjnych i wyposażenie wnętrz, takich jak przestrzeń sakralna czy charakterystyczne zielone odcienie drewna oraz ograniczyć środki modernizacyjne do niezbędnego minimum. Przeprowadzono również renowację parkietów, farb ściennych zgodnie z zabytkowymi standardami, zachowano płytki podłogowe, odnowiono fontannę, ramy okienne oraz oczyszczono ściany z cegły wapienno-piaskowej. Konieczne było także zastosowanie nowych szyb, systemu ogrzewania oraz izolacji wnętrz, a na dachu zamontowano dwa systemy fotowoltaiczne. Te działania pozwalają budynkowi spełnić współczesne standardy efektywności energetycznej.
Najbardziej istotnym, choć koniecznym zabiegiem modernizacyjnym było zainstalowanie nowych świetlików. W ramach renowacji zachowano żelbetową konstrukcję dachu, a jedynie usunięto i zmagazynowano zabytkowy sufit podwieszany oraz rozcięto panele dachowe z sosny morskiej. Zastosowane modułowe świetliki VELUX kierują teraz naturalne światło do pomieszczeń biurowych, co nie tylko poprawia atmosferę, ale także pozytywnie wpływa na samopoczucie i produktywność pracowników. Zastosowane przeszklenia pomagają utrzymać bilans energetyczny na poziomie Ug wynoszącym 0,7 W/m2K. Szare rolety wewnętrzne zapewniają ochronę przed nadmiernym oślepianiem, co jest istotne zwłaszcza przy stałych stanowiskach pracy i ekranach komputerowych. Otwierane moduły zapewniają regularną cyrkulację powietrza i dostarczają świeże powietrze do miejsc pracy.
Firma TRAGRAUM Ingenieure zwróciła szczególną uwagę na możliwość szybkiego i łatwego przekształcenia biurowego loftu w przypadku zmiany potrzeb użytkowania, dlatego też zachowano otwartą przestrzeń. Przesuwane szklane ściany od podłogi do sufitu podkreślają tę elastyczność i mogą być wykorzystane do oddzielenia dwóch osobnych sal konferencyjnych, gdy zajdzie taka potrzeba. Mały hol na parterze pełni obecnie funkcję kuchni i baru, co umożliwia pracownikom relaksujące przerwy.
Ta udana renowacja nie tylko przedłużyła cykl życia budynku, lecz także zachowała jego oryginalny charakter.