{{curreentCase.CaseSelected.Header}}

Ochrona dziedzictwa architektonicznego poprzez nowoczesną adaptację, z wykorzystaniem modułowych świetlików VELUX

W 2019 roku Dom Kultury, wybudowany w 1968 roku, był wystawiony na sprzedaż z powodu konieczności remontu i wysokich kosztów utrzymania. W tym czasie budynek nie był jeszcze wpisany na listę zabytków, a potencjalni nabywcy rozważali jego wyburzenie na rzecz nowych wielopiętrowych budynków. W tym samym czasie Daniel Dahinten, partner w TRAGRAUM Ingenieure, szukał powierzchni biurowej dla maksymalnie 15 pracowników ze względu na konieczną ekspansję. Ważne było dla niego, aby budynek miał historię w kontekście miasta, a ponieważ władze lokalne również opowiedziały się za renowacją, rozpoczęto proces przebudowy.

Wszyscy zaangażowani przywiązywali dużą wagę do zachowania cech charakterystycznych budynku oraz jego dobrze zachowanej struktury, mebli i wykończenia. W tym celu budynek został objęty nakazem ochrony konserwatorskiej. Aby zapewnić, że renowacja była jak najbardziej zrównoważona, a jednocześnie spełniała potrzeby budynku, zdecydowano się zachować większość elementów konstrukcyjnych i wyposażenie wnętrz, takich jak przestrzeń sakralna czy charakterystyczne zielone odcienie drewna oraz ograniczyć środki modernizacyjne do niezbędnego minimum. Przeprowadzono również renowację parkietów, farb ściennych zgodnie z zabytkowymi standardami, zachowano płytki podłogowe, odnowiono fontannę, ramy okienne oraz oczyszczono ściany z cegły wapienno-piaskowej. Konieczne było także zastosowanie nowych szyb, systemu ogrzewania oraz izolacji wnętrz, a na dachu zamontowano dwa systemy fotowoltaiczne. Te działania pozwalają budynkowi spełnić współczesne standardy efektywności energetycznej.

Najbardziej istotnym, choć koniecznym zabiegiem modernizacyjnym było zainstalowanie nowych świetlików. W ramach renowacji zachowano żelbetową konstrukcję dachu, a jedynie usunięto i zmagazynowano zabytkowy sufit podwieszany oraz rozcięto panele dachowe z sosny morskiej. Zastosowane modułowe świetliki VELUX kierują teraz naturalne światło do pomieszczeń biurowych, co nie tylko poprawia atmosferę, ale także pozytywnie wpływa na samopoczucie i produktywność pracowników. Zastosowane przeszklenia pomagają utrzymać bilans energetyczny na poziomie Ug wynoszącym 0,7 W/m2K. Szare rolety wewnętrzne zapewniają ochronę przed nadmiernym oślepianiem, co jest istotne zwłaszcza przy stałych stanowiskach pracy i ekranach komputerowych. Otwierane moduły zapewniają regularną cyrkulację powietrza i dostarczają świeże powietrze do miejsc pracy.

Firma TRAGRAUM Ingenieure zwróciła szczególną uwagę na możliwość szybkiego i łatwego przekształcenia biurowego loftu w przypadku zmiany potrzeb użytkowania, dlatego też zachowano otwartą przestrzeń. Przesuwane szklane ściany od podłogi do sufitu podkreślają tę elastyczność i mogą być wykorzystane do oddzielenia dwóch osobnych sal konferencyjnych, gdy zajdzie taka potrzeba. Mały hol na parterze pełni obecnie funkcję kuchni i baru, co umożliwia pracownikom relaksujące przerwy.

Ta udana renowacja nie tylko przedłużyła cykl życia budynku, lecz także zachowała jego oryginalny charakter.

Opis


{{property.PropertyName}}

{{pValue.PropertyValue}}

Produkty wykorzystane w projekcie

2x ciągłe świetliki dachowe 10°

Pasmo świetlne 5-30°

Rozwiązanie jednospadowe idealne do dachów płaskich

Ilustracja ciągłego świetlika dachowego VELUX Modular Skylights Przeczytaj więcej

17 moduły:

  • 13x modułów stałych 750 x 1200 mm
  • 4x moduły wentylacyjne 750 x 1200 mm
     

Szklenie: potrójne szklenie, szkło przeciwsłoneczne, Ug = 0,7 W/m2K, Uw = 1,0 W/m2K

Specjalne rozwiązanie: Rolety w kolorze szarym, io-homecontrol®

 
 

Pasmo świetlne 5-30°

Rozwiązanie jednospadowe idealne do dachów płaskich

Ilustracja ciągłego świetlika dachowego VELUX Modular Skylights Przeczytaj więcej

Daniel Dahinten

Partner von TRAGRAUM Ingenieure

Przeprowadziliśmy minimalne zmiany, skupiając się głównie na wprowadzeniu naturalnego światła. Wszystkie istniejące elementy zostały zachowane, a ich charakter został wzmocniony. Starannie oczyściliśmy i naprawiliśmy istniejącą strukturę budynku, aby zachować jego oryginalność i nadać mu nowe przeznaczenie.

Wsparcie projektu świetlików modułowych — ikona

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc

Nasi specjaliści od świetlików przeprowadzą Cię przez cały proces — od projektu po montaż.

Uzyskaj wsparcie projektowe
Wycena — ikona

Uzyskaj wycenę

Poproś o wycenę świetlika.

Uzyskaj wycenę

Inne studia przypadków