Nowoczesna i zrównoważona szkoła pełna światła dziennego
Centrum edukacyjne Lans to nowoczesna szkoła położona u podnóża gór w austriackim mieście Lans. Nowo wybudowana szkoła, zaprojektowana przez Schwärzler Architects, działa również jako ośrodek wspólnotowy dla wydarzeń szkolnych i publicznych.
Projekt szkoły zdobywa uznanie w całej Europie
W 2017 roku Schwärzler Architects wygrali konkurs szkolny, który zabezpieczył projekt i zyskał uznanie w całej Europie. Nowoczesna szkoła obejmuje dwu- i trzykondygnacyjne obiekty budowlane z zewnętrznym dziedzińcem usytuowanym pomiędzy budynkami.
Centrum Edukacyjne Lans mieści żłobek, przedszkole, szkołę podstawową, akademię muzyczną, bibliotekę i przestrzenie do organizacji imprez. Na pochyłym terenie powstały hybrydowe konstrukcje betonowe i drewniane. Każda konstrukcja została dobrana tak, aby szkoła nie zdominowała otaczającego ją krajobrazu, a także odzwierciedlała kształt sześcianu sąsiednich budynków pod względem wysokości i kształtu.
Wizualizer światła dziennego VELUX został wykorzystany na etapie koncepcji projektu. To cyfrowe narzędzie zapewniało symulacje 3D, aby dokładnie przewidzieć i obliczyć poziom światła dziennego przed rozpoczęciem budowy. Cyfrowe obrazy umożliwiły architektom i właścicielom budynków na podjęcie najlepszych dla funkcjonowania szkoły decyzji dotyczących doświetlenia dziennego.
Modułowe świetliki zapewniają światło dzienne w aktywnych przestrzeniach
Wchodząc do szkoły duże otwory strukturalne zapewniają uczniom i pracownikom kontakt z otaczającą przyrodą poprzez fasady okienne oraz szklane wejścia. W sumie 75 modułów świetlików zostało dodanych do dwóch różnych dachów szedowych umożliwiając dostęp światła dziennego do wnętrza szkoły.
Centralne przestrzenie, takie jak duża recepcja, funkcjonują również jako miejsca spotkań podczas lokalnych wydarzeń. Płynny projekt oznacza, że ruchowi w całej szkole towarzyszy światło dzienne i komfortowa wentylacja. Naturalne światło i świeże powietrze poprawiają samopoczucie, koncentrację oraz wydajność uczniów i nauczycieli.
Świetliki i panele fotowoltaiczne wspierają zrównoważony rozwój
Głównym celem projektu była ambitna koncepcja energetyczna, która obejmowała dwuspadowy dach zapewniający wentylację, światło dzienne i energię słoneczną. Każdy dach szedowy posiada trzy rzędy modułowych świetlików, które zawierają indywidualne moduły wentylacyjne. Wentylacja krzyżowa przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii w szkole i ogranicza zależność od klimatyzacji. Świetliki skierowane na północ pozwalają, by do ruchliwych przestrzeni edukacyjnych docierało nieoślepiające i miękkie światło dzienne, a panele fotowoltaiczne wykorzystują światło słoneczne przez cały rok.