{{curreentCase.CaseSelected.Header}}

Nowoczesna i zrównoważona szkoła pełna światła dziennego

Centrum edukacyjne Lans to nowoczesna szkoła położona u podnóża gór w austriackim mieście Lans. Nowo wybudowana szkoła, zaprojektowana przez Schwärzler Architects, działa również jako ośrodek wspólnotowy dla wydarzeń szkolnych i publicznych.

Projekt szkoły zdobywa uznanie w całej Europie

W 2017 roku Schwärzler Architects wygrali konkurs szkolny, który zabezpieczył projekt i zyskał uznanie w całej Europie. Nowoczesna szkoła obejmuje dwu- i trzykondygnacyjne obiekty budowlane z zewnętrznym dziedzińcem usytuowanym pomiędzy budynkami.

Centrum Edukacyjne Lans mieści żłobek, przedszkole, szkołę podstawową, akademię muzyczną, bibliotekę i przestrzenie do organizacji imprez. Na pochyłym terenie powstały hybrydowe konstrukcje betonowe i drewniane. Każda konstrukcja została dobrana tak, aby szkoła nie zdominowała otaczającego ją krajobrazu, a także odzwierciedlała kształt sześcianu sąsiednich budynków pod względem wysokości i kształtu.

Wizualizer światła dziennego VELUX został wykorzystany na etapie koncepcji projektu. To cyfrowe narzędzie zapewniało symulacje 3D, aby dokładnie przewidzieć i obliczyć poziom światła dziennego przed rozpoczęciem budowy. Cyfrowe obrazy umożliwiły architektom i właścicielom budynków na podjęcie najlepszych dla funkcjonowania szkoły decyzji dotyczących doświetlenia dziennego.

Modułowe świetliki zapewniają światło dzienne w aktywnych przestrzeniach

Wchodząc do szkoły duże otwory strukturalne zapewniają uczniom i pracownikom kontakt z otaczającą przyrodą poprzez fasady okienne oraz szklane wejścia. W sumie 75 modułów świetlików zostało dodanych do dwóch różnych dachów szedowych umożliwiając dostęp światła dziennego do wnętrza szkoły.

Centralne przestrzenie, takie jak duża recepcja, funkcjonują również jako miejsca spotkań podczas lokalnych wydarzeń. Płynny projekt oznacza, że ruchowi w całej szkole towarzyszy światło dzienne i komfortowa wentylacja. Naturalne światło i świeże powietrze poprawiają samopoczucie, koncentrację oraz wydajność uczniów i nauczycieli.

Świetliki i panele fotowoltaiczne wspierają zrównoważony rozwój

Głównym celem projektu była ambitna koncepcja energetyczna, która obejmowała dwuspadowy dach zapewniający wentylację, światło dzienne i energię słoneczną. Każdy dach szedowy posiada trzy rzędy modułowych świetlików, które zawierają indywidualne moduły wentylacyjne. Wentylacja krzyżowa przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii w szkole i ogranicza zależność od klimatyzacji. Świetliki skierowane na północ pozwalają, by do ruchliwych przestrzeni edukacyjnych docierało nieoślepiające i miękkie światło dzienne, a panele fotowoltaiczne wykorzystują światło słoneczne przez cały rok.

Opis


{{property.PropertyName}}

{{pValue.PropertyValue}}

Rysunki architektoniczne

Produkty wykorzystane w projekcie

6 x Pasmo świetlne szedowe 65°

Pasmo świetlne szedowe 25–90°

Seria świetlików do dachów spadzistych, jednospadowych lub szedowych.

Ilustracja pasmo świetlne szedowe Przeczytaj więcej

Liczba modułów: 75
57x moduły stałe 1000 x 1200 mm
6x moduły stałe 900 x 1200 mm
12x moduły wentylacyjne 1000 x 1200 mm (system otwarty)

Szyba: wariant szyby 16, wartość Ug 0,7 W/m2K.

Pasmo świetlne szedowe 25–90°

Seria świetlików do dachów spadzistych, jednospadowych lub szedowych.

Ilustracja pasmo świetlne szedowe Przeczytaj więcej

Ingrid Schwärzler

Schwärzler Architects

Świetliki skierowane na północ pozwoliły nam zoptymalizować poziom światła dziennego do zabawy, czytania i nauki dla młodych uczniów. Miękkie światło dzienne wpada do szkoły od rana do wieczora, co pozwala nam wykorzystać nasze otwarte przestrzenie na wiele sposobów. Na przykład hol szkoły może być wykorzystywany do spożywania posiłków, spotkań społeczności lokalnej i zajęć dodatkowych. Hol przedszkola jest używany przez dzieci, które są w ciągłym ruchu. Dodatkowo, klatka schodowa jest doświetlona światłem dziennym, podobnie jak strefa zabaw.

Ingrid Schwärzler

Schwärzler Architects

Z pomocą wizualizatora światła dziennego VELUX nasz komitet i rada byli przekonani, że poziomy światła dziennego powinny być wprowadzone tak, jak zaplanowano na etapie projektowania. Wcześniejsza wizualizacja światła dziennego pozwoliła nam szczegółowo zbadać natężenie światła w całej szkole. W przedszkolu, naturalne światło na parterze zostało znacznie poprawione dzięki obrazom 3D. Pozwoliło to naszym architektom odpowiednio dostosować plany projektowe, a nam wybrać najlepsze świetliki dla szkoły.

VELUX Daylight Visualizer

Wizualizer światła dziennego VELUX dostarcza dokładnych obliczeń poziomu światła dziennego, aby informować i utwierdzać decyzje dotyczące projektu na etapie jego koncepcji.
Ikona wyceny

Uzyskaj wycenę

Poproś o wycenę świetlika.

Uzyskaj wycenę
Wsparcie projektu świetlików modułowych — ikona

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc

Nasi specjaliści od świetlików przeprowadzą Cię przez cały proces — od projektu po montaż.

Uzyskaj wsparcie projektowe

Inne studia przypadków