Świetliki modułowe zapewniają zrównoważony charakter projektu
Niemal 100-letnia szkoła Grøndalsvængets w Kopenhadze została poddana renowacji i rozbudowie, by stworzyć nowe przestrzenie dla sportu, muzyki i nauki. Oparty na założeniach zrównoważonego rozwoju projekt obejmował modernizację istniejącego budynku głównego oraz budowę dwóch nowych obiektów. Zostały one zaprojektowane dla obiektów oświatowych z wykorzystaniem specjalnych świetlików modułowych, które zapewniają optymalny dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza oraz rozbudzają uczniów.
Nowe budynki dopasowane do estetyki okolicy realizują cele zrównoważonego rozwoju
Architekci z JJW Arkitekter opracowali zrównoważony projekt pasujący do historycznego charakteru okolicy dzięki ponownemu wykorzystaniu 250 000 lokalnych cegieł i zaprawy w systemie C2C (cradle-to-cradle). Cegły pozyskane z pobliskiego szpitala pozwoliły utrzymać charakter nowych budynków w zabytkowej estetyce otoczenia.
Na skośnych dachach zainstalowano 77 modułów Northlight w konfiguracjach pojedynczych i wielorzędowych, by w nowych obiektach oświatowych zapewnić odpowiedni dostęp światła dziennego. Naturalne doświetlenie przez dach i elewację ogranicza zależność od sztucznego oświetlenia i wentylacji mechanicznej w cieplejszych miesiącach, co przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
Zapewnienie dopływu światła dziennego i świeżego powietrza pozwoliło obniżyć zużycie energii zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju i innowacyjnym podejściem szkoły do nauki. Ponad 300 uczniów i 25 pracowników może dziś korzystać z dwóch nowoczesnych budynków szkolnych.
Nowe oblicze aktywnych przestrzeni dzięki światłu dziennemu
Dopływ światła dziennego i świeżego powietrza zapewnił poczucie przestrzeni i harmonii w nowych budynkach szkolnych. Skierowane ku północy świetliki modułowe pozwoliły wypełnić pomieszczenia lekcyjne naturalnym światłem bez nadmiernego nasłonecznienia. To pozwala zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu podczas uprawiania sportów, takich jak gimnastyka czy siatkówka.
Przed rozbudową uczniowie skarżyli się na kłopoty z koncentracją. Zbyt duże nasłonecznienie sal lekcyjnych w określonych porach dnia utrudniało korzystanie z tablic cyfrowych. W cieplejszych miesiącach również sale za bardzo się nagrzewały, co podnosiło koszty energetyczne z powodu braku naturalnej wentylacji w głównym budynku szkoły. Z tego powodu w dwóch nowych zdecydowano się na zainstalowanie systemu pasm świetlnych szedowych Northlight.
Przeszklenia płaskiego dachu z żaluzjami dodatkowo pomagają utrzymać odpowiedni klimat w pomieszczeniach. Wpuszczenie światła dziennego i świeżego powietrza przez dach pozytywnie wpływa na samopoczucie uczniów i nauczycieli, którzy rzadziej skarżą się na zmęczenie i bóle głowy oraz mogą utrzymać koncentrację przez dłuższy czas.