{{curreentCase.CaseSelected.Header}}

Współczesne podejście do projektowania budynków inspiruje do nauki

W Uczelni Exeter w Devon w Wielkiej Brytanii świetliki modułowe zostały zamontowane nad istniejącą infrastrukturą stalową w ramach projektu rozbudowy, który łączy stare i nowe budynki. Eleganckie świetliki o wąskich belkach i stalowe słupki są tej samej długości, co tworzy inspirującą estetykę projektu, która nie tylko przyciąga wzrok, ale także uwzględnia wymogi bezpieczeństwa właścicieli budynków. Kluczową kwestią w fazie planowaniu projektu był dostęp do dachu w celu przyszłej konserwacji oraz potrzeba podniesienia świetlików w sposób maksymalizujący ekspozycję na światło dzienne w wielofunkcyjnych przestrzeniach uczelni.  

Współpraca zespołowa i innowacyjne narzędzie do projektowania    

W fazie planowania najważniejszym założeniem było, że budynek miał inspirować do nauki. Uczelnia chciała stworzyć profesjonalne środowisko motywujące studentów do nauki już od momentu wejścia do centralnego atrium pełnego światła dziennego. Jednak aby osiągnąć ten cel, wykonawca Willmott Dixon potrzebował niezawodnego i elastycznego partnera w zakresie oświetlenia dziennego, z którym będzie mógł komunikować się głownie zdalnie.  

Warunkiem wstępnym sukcesu było zapewnienie przestrzegania ścisłych ram czasowych projektu i ograniczenie do minimum zakłóceń w funkcjonowaniu uczelni. Willmott Dixon i VELUX Commercial we współpracy z architektami AWW wykorzystali program VELUX Daylight Visualizer — cyfrowe narzędzie 3D, które dokładnie oblicza poziomy światła dziennego i możliwe oślepienia.  

VELUX Daylight Visualizer pomógł w podjęciu skutecznych i świadomych decyzji dotyczących oświetlenia dziennego zgodnie z kosztami, harmonogramem i optymalizacją światła dziennego. Po przeprowadzeniu symulacji i wizualizacji obrazów 3D właściciele budynków wybrali 78 świetlików modułowych, mając pewność, że projekt zostanie ukończony w terminie. W ciągu 8 tygodni wyprodukowano i dostarczono na miejsce dwa rzędy świetlików — montaż w pełni prefabrykowanych świetlików trwał dwa dni. 

Futurystyczna uczelnia organizuje wydarzenia kulturalne w wielofunkcyjnych przestrzeniach  

W wyborze rozwiązania do oświetlenia atrium kluczową rolę odgrywał fakt, że ten sztandarowy kampus miał również być miejscem odbywania się różnych wydarzeń. W głównym wejściu uczelni odbyły się imprezy wydawnictwa Penguin oraz rady miasta. Wydarzenia prowadzone przez studentów obejmują odczyty i pokazy mody w wielofunkcyjnej przestrzeni inspirującej młodych ludzi do osiągania sukcesów na studiach akademickich i zawodowych.    

Dzisiaj studenci świetnie prosperują w miejscu, które zachęca do spędzania czasu nad książką lub po prostu cieszenia się swoim towarzystwem. Światło dzienne wpada teraz do stref relaksu, sal lekcyjnych, stołówki i wielofunkcyjnych pomieszczeń wejściowych, tworząc efekt „wow”.   

Opis


{{property.PropertyName}}

{{pValue.PropertyValue}}

Produkty wykorzystane w projekcie

2 x pasmo świetlne wielorzędowe

Rozwiązania wielorzędowe

Wiele rzędów modułów świetlików połączonych w celu stworzenia dużego, szklanego dachu.

Ilustracja pasma świetlnego wielorzędowego Step Longlight Przeczytaj więcej

Liczba modułów: 78

Rozwiązania wielorzędowe

Wiele rzędów modułów świetlików połączonych w celu stworzenia dużego, szklanego dachu.

Ilustracja pasma świetlnego wielorzędowego Step Longlight Przeczytaj więcej

Steven Strang

Dyrektor ds. Nieruchomości i Technologii Informacyjnych w Exeter College

W przypadku projektów budowlanych wynik końcowy czasami odbiega od początkowych założeń. Ten projekt budynku wygląda dokładnie tak, jak przewidywał obraz 3D programu Daylight Visualizer — możemy teraz zapewnić ludziom, którzy przychodzą do naszej uczelni, efekt „wow”.

Simon Inch

Kierownik ds. specyfikacji w VELUX Commercial

Komunikacja z zespołem była świetna przez cały czas trwania projektu. Praca w dużej mierze online poszła bardzo dobrze — naprawdę miło było być częścią tego projektu.

Ikona systemu modułowego

System modułowy

Dowiedz się o modułowości, kluczowych korzyściach i współpracy z Foster + Partners.

Poznaj system modułowy
Wsparcie projektu świetlików modułowych — ikona

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc

Nasi specjaliści od świetlików przeprowadzą Cię przez cały proces — od projektu po montaż.

Uzyskaj wsparcie projektowe

Inne studia przypadków