Wentylacja jednostronna
Uważa się, że jest to prostsza konfiguracja wentylacji naturalnej, ponieważ wszystkie otwory znajdują się na tej samej elewacji oraz na tej samej lub różnej wysokości. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ta forma wentylacji naturalnej jest najmniej wydajna pod względem przepływu powietrza i trudna do przewidzenia ze względu na wpływ pogody. Na etapie planowania wykorzystania naturalnej wentylacji trzeba będzie wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich kierunek wiatru, położenie budynku i rodzaj zastosowanego otworu.
Wentylacja krzyżowa
Wentylacja krzyżowa to specyficzna konfiguracja wykorzystywania wentylacji naturalnej, w której otwory w tym samym pomieszczeniu lub przestrzeni znajdują się na różnych fasadach lub dachach budynku komercyjnego. Ten rodzaj naturalnej wentylacji opiera się na wykorzystaniu sił wiatru do wytworzenia przepływu powietrza w całej przestrzeni. Wentylacja krzyżowa może osiągnąć wysokie współczynniki przepływu powietrza przy wzrastającej prędkości wiatru.
Efekt kominowy
Aby umożliwić efekt kominowy, otwory powinny być umieszczone na różnych wysokościach, przy czym okna fasadowe powinny dostarczać powietrze, a świetliki i okna dachowe działać jako wyloty powietrza. Ten rodzaj naturalnej wentylacji opiera się na różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a zewnętrzną jego stroną, tworząc gradient temperatury wewnątrz budynku oraz na wysokości komina (pionowa różnica wysokości pomiędzy nawiewem a wywiewem).
Dzięki wyporowi termicznemu (ciepłe powietrze unosi się) zimne powietrze dostające się do budynku przez dolne otwory, w miarę jak się ociepla, jest wciągane do góry i opuszcza budynek z dużą prędkością przez górne otwory.