Wentylacja

Strategia wentylacji jest integralną częścią każdego budynku komercyjnego, a wraz z nią pojawia się szereg kluczowych kwestii.

W naszych postach na blogu badamy znaczenie, jakie jakość powietrza w pomieszczeniach ma dla użytkowników i jak wentylacja wraz ze światłem dziennym jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu zdrowego i zrównoważonego budownictwa.

Rooflights with natural ventilation at Strawberry Field cafe
Wentylacja

Jak poprawić jakość powietrza za pomocą wentylacji?

Wentylacja przyczynia się do zapewnienia dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach, usuwając dwutlenek węgla i niepożądane zanieczyszczenia, jednocześnie wprowadzając świeże powietrze. Ludzie spędzają 90% swojego czasu w pomieszczeniach, jednak za pomocą odpowiedniej strategii projektowej, samopoczucie i komfort użytkowników można poprawić dzięki wentylacji mechanicznej, naturalnej lub hybrydowej. Zmniejszenie zużycia energii, a także zwiększenie produktywności, koncentracji i wydajności to dodatkowe korzyści wynikające z wdrożenia strategii wentylacyjnej w budynku komercyjnym.

Rozpocznij subskrypcję naszego newslettera

Rozpocznij subskrypcję naszego newslettera i uzyskuj comiesięczne aktualizacje dotyczące nowych produktów, spostrzeżeń i inspiracji uwzględniających światło dzienne. Z subskrypcji możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Atrium ze świetlikami wentylacyjnymi

Jeśli w budynkach komercyjnych nie ma odpowiedniej wentylacji z łatwością mogą się one nadmiernie nagrzewać zwłaszcza w przestrzeniach, w których przebywa dużo osób, występuje zwiększone użycie maszyn czy elektroniki lub brak zacienienia słonecznego w gorące dni. Chłodzenie za pomocą naturalnej wentylacji działa w celu poprawy komfortu cieplnego w budynkach komercyjnych poprzez wprowadzenie powietrza zewnętrznego w odpowiednim czasie i tempie. Chłodzi to przestrzenie wewnętrzne, zmniejsza gromadzenie ciepła i zapewnia mieszkańcom budynku komfortowe środowisko wewnętrzne do pracy, nauki lub wypoczynku.

Żłobek/przedszkole w gminie Aarup

Zła jakość powietrza w pomieszczeniach nie tylko poważnie zmniejsza koncentrację uczniów i ogólną wydajność, ale może również prowadzić do zwiększonej absencji z powodu choroby. Dlatego też odpowiednia wentylacja jest niezbędna dla projektowania zdrowych sal lekcyjnych, aby pomóc uczniom w rozwoju.

Wymiana świetlików dachowych SHEV w Messe Karlsruhe na solidne aluminiowe pokrywy.

Wentylacja oddymiająca i odprowadzająca ciepło (SHEV) jest przełomowym elementem projektowania budynków komercyjnych. Świetliki dachowe mogą być wyposażone w SHEV, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo w razie wypadku. W przypadku pożaru świetliki dachowe SHEV szybko usuwają dym pomagając zachować tlen i utrzymać widoczność przy wychodzeniu z budynku.

Szkoła Ryparken Lille Skole z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Szkoła Ryparken Lille Skole (dosłownie „mała szkoła Ryparken”) znajduje się w stuletniej dawnej fabryce włókienniczej w Kopenhadze. Szkoła i jej użytkownicy przez lata cierpieli z powodu zrujnowanego budynku, aż na początku 2010 roku zarząd szkoły podjął decyzję o rozpoczęciu gruntownego remontu.

Szkoła Hessenwaldschule z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Nie ma wątpliwości, że fizyczny projekt sal lekcyjnych może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na efekty uczenia się dzieci. Jednym z kluczowych czynników zidentyfikowanych w badaniach w ciągu ostatnich kilku dekad jest znaczenie stałego komfortu cieplnego.

Hessenwaldschule

Podobnie jak miski owsianki w znanej bajce o Złotowłosej i trzech niedźwiadkach, temperatura w klasach nie powinna być ani za wysoka, ani za niska, lecz w sam raz.

Modułowe świetliki VELUX zapewniają dopływ światła dziennego w Exeter College

Czy wiesz, że dobrze zaprojektowane sale lekcyjne mają znaczący wpływ na wyniki w nauce? Badania wykazały, że lepsze cechy fizyczne klas lekcyjnych mogą polepszyć wyniki szkolne uczniów.

 Budowanie lepszych szkół