Światło dzienne

Nie można nie docenić roli, jaką światło dzienne odgrywa w naszym życiu, co skłoniło nas do prowadzenia przez lata szeroko zakrojonych badań nad oświetleniem dziennym. Badania te pozwoliły nam wyodrębnić kilka kluczowych zagadnień dotyczących tego, w jaki sposób wykorzystanie światła dziennego może przekształcić budynek od wewnątrz, poprawiając samopoczucie i jakość życia jego użytkowników.

Szkoła Hessenwaldschule ze światłem dziennym
Światło dzienne

Sześć schematów budowlanych, które możesz zastosować do projektowania zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa.

Jak projektuje się i eksploatuje zdrowy budynek? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w coraz większej liczbie metodologii i systemów oceny, które w ostatnich latach ujrzały światło dzienne na całym świecie. Wszystkich łączy ambitny cel wzmacniania zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników budynków. Jednak różnią się one znacznie pod względem ogólnego zakresu, mierników używanych do potwierdzenia parametrów eksploatacyjnych oraz wagi przywiązywanej do różnych etapów cyklu życia budynku. Poniższy przegląd chronologiczny przedstawia wybór najważniejszych i perspektywicznych narzędzi, a także ich metodologie.

Rozpocznij subskrypcję naszego newslettera

Rozpocznij subskrypcję naszego newslettera i uzyskuj comiesięczne aktualizacje dotyczące nowych produktów, spostrzeżeń i inspiracji uwzględniających światło dzienne. Z subskrypcji możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Chłopcy bawiący się razem w szkole

Aby naprawdę poprawić ludzkie samopoczucie, projektowanie budynków musi wyjść poza optymalizację pojedynczych parametrów, takich jak temperatura i wilgotność, w kierunku bardziej holistycznych podejść, które mają swoje źródło w zachowaniach ludzkich sprzyjających zdrowiu. Zgodnie z zasadą pięciu sposobów na dobre samopoczucie, które zostały niedawno opracowane przez naukowców, w niniejszym artykule przedstawiono sposób, w jaki architekci mogą uwzględniać te aspekty w swoich projektach, aby skłonić użytkowników budynków do zdrowszego stylu życia.

Autor: Koen Steemers, profesor zrównoważonego projektowania i były szef katedry architektury na Uniwersytecie w Cambridge.

Światło dzienne w środowisku zabudowanym

Wiele badań wskazuje, że ludzie wolą przestrzenie oświetlone światłem dziennym od takich, w których brakuje naturalnego oświetlenia. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli jest wystarczająco dużo światła, aby widzieć, dlaczego ludzie wolą jedno źródło od drugiego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zrozumieć związek między człowiekiem a naturalnym światłem, który rozwinął się w toku ewolucji.

Autor: dr Judith Heerwagen, psycholog środowiskowy w Seattle w stanie Waszyngton.

Gwiaździste niebo

Większość z nas, patrząc na nocne niebo, odczuwa intymny związek z wszechświatem. Jednak gwiaździste niebo i księżycowe noce stają się coraz rzadszym zjawiskiem do zaobserwowania przez mieszkańców dzisiejszych miast. Biorąc pod uwagę szkody, jakie zbyt dużo światła w nocy wyrządza ludziom i ekosystemom, nadszedł czas, aby ponownie rozważyć nasz stosunek do „nocnej strony” naszego życia i naszej kultury.

Autor: Paul Bogard, pisarz i adiunkt na katedrze anglistyki Uniwersytetu Jamesa Madisona w Harrisonburgu, Wirginia, USA

Światło dzienne w środowisku zabudowanym

W ciągu ostatniego półtora wieku sztuczne światło i zmiana czasu pracy pozornie „wyzwoliły” nas z dobowych cykli światła i ciemności, którymi obdarzyła nas natura. Jednak ostatnie badania wykazały, że to oddzielenie od natury wiąże się ze znacznymi kosztami, powodując problemy zdrowotne i społeczne. Potrzebne jest zatem ponowne połączenie z rytmami natury — a to będzie miało również głęboki wpływ na architekturę.

Szkoła „Buiten de Veste” w Steenbergen, Holandia

Na całym świecie naturalne światło dzienne zostało zastąpione sztucznymi formami oświetlenia kosztem naszego zdrowia, a nawet produktywności. Jednak dzięki lepszemu projektowi budynku możemy znowu zacząć się cieszyć światłem dziennym i poprawić samopoczucie oraz wydajność.

Widok z lotu ptaka na instalacje świetlików dachowych Otto Shuner AG

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego w budynkach przemysłowych przynosi szereg korzyści operacyjnych. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego zwiększa komfort, zdrowie i wydajność pracowników. Dobre zaprojektowanie dopływu światła dziennego może również pomóc w uczynieniu bezpieczeństwa priorytetem operacyjnym. VELUX Commercial może pomóc w wyborze najbezpieczniejszego rozwiązania do magazynu, fabryki, czy siedziby firmy.

Jumbo Food Market, z systemem Vario Thermal jako instalacją świetlika dachowego

Sklepy stacjonarne konkurujące o klientów ze sprzedażą internetową muszą zmaksymalizować jakość obsługi klienta. Powierzchnie handlowe z naturalnym oświetleniem dziennym zapewniają pełniejsze wrażenia podczas zakupów. Dobre światło dzienne tworzy również przyjemne środowisko dla pracowników. Naturalne światło tworzy komfortową przestrzeń, która zachęca do spędzania czasu. Rozwiązania w zakresie przeszkleń dachowych mogą być opłacalne i mają potencjał zmniejszenia zużycia energii sztucznej.

Dworzec Old Royal Station w Ballater 

Rozwiązania w zakresie światła dziennego dla lotnisk i dworców kolejowych stanowią wyzwanie dla projektantów. Jednak udana realizacja przynosi wspaniałe korzyści osobom, które często korzystają z tych zatłoczonych przestrzeni. Na lotniskach lub dworcach kolejowych podróżni często czują się sfrustrowani lub przytłoczeni. Na te emocje może jednak pozytywnie wpłynąć dobrze zaprojektowane doświetlenie światłem dziennym.

Bodmin Jail Hotel

Wykorzystanie potencjału światła dziennego w projektach hoteli i centrów konferencyjnych ma kilka zalet. Goście i odwiedzający mogą przyjemniej spędzić czas w bardziej naturalnie oświetlonych przestrzeniach ogólnodostępnych, a pracownicy wykazują większe zadowolenie i wzrost wydajności.

 Widok biurowca Appel z zewnątrz

Rozwiązania w zakresie światła dziennego mogą poprawić produktywność, komfort i dobre samopoczucie pracowników biurowych. Oświetlenie dzienne jest również energooszczędne i opłacalne, ponieważ zmniejsza zależność od sztucznego oświetlenia. Sprawdź nasz e-book: Projektowanie rozwiązań w zakresie światła dziennego dla budynków komercyjnych w celu bliższego przyjrzenia się wpływowi światła dziennego na osoby przebywające w budynkach komercyjnych oraz włączeniu światła dziennego do projektu budynku.

Będąc poza domem, większość czasu spędzamy w pracy. Wraz z nastaniem ery cyfrowej miejsca pracy przeniosły się do biurowców. Ale nadal możliwe jest utrzymanie połączenia z otoczeniem dzięki dobremu projektowi światła dziennego.

Sophie Amalie Gaarden z zamontowanymi panelami szklanymi

Stosowanie światła dziennego w projektach obiektów opieki zdrowotnej ma kilka zalet. Dobre oświetlenie dzienne wspomaga powrót pacjentów do zdrowia i łączy ludzi ze światem zewnętrznym. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów spędzających długi czas na rekonwalescencji po leczeniu lub operacjach. Pomaga także pracownikom bardziej komfortowo wykonywać ich wymagające obowiązki. W miesiącach zimowych osoby cierpiące na chorobę afektywną sezonową (SAD) mogę mieć lepszy nastrój dzięki maksymalnej ekspozycji na naturalne światło. Okna i przeszklenia dachowe mogą odgrywać istotną rolę w pozytywnym nastawieniu, zdrowiu i produktywności.

Centrum sportowe Bertrange ze specjalnym systemem oświetlenia dziennego Grillodur

Rozwiązania w zakresie światła dziennego wpływają na lepsze wrażenia osób korzystających z obiektów sportowych. Naturalne światło podczas rekreacji pomaga zapewnić użytkownikom komfort podczas ćwiczeń. Obiekty komunalne są lepiej wykorzystywane, gdy budynek ma zbilansowane natężenie światła i dużo świeżego powietrza. Udowodniono, że połączenie z otoczeniem poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Światło dzienne i architektura

Chociaż nauka o dobrym samopoczuciu jest stosunkowo nowa, projekt „Foresight” brytyjskiego rządu rzuca dużo światła na pięć czynników, które mają udowodniony wpływ na dobre samopoczucie¹. Doprowadziło to do zdefiniowania pięciu sposobów na dobre samopoczucie (nawiązuj kontakty, bądź aktywny, zwracaj uwagę, ucz się i dziel się z innymi)². Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób projektować budynki, które mogą pozytywnie wpływać na te pięć czynników?

Autor: Koen Steemers, profesor zrównoważonego projektowania i były szef katedry architektury na Uniwersytecie w Cambridge.

Istnieje kilka czynników, które wpływają na sukces projektów renowacji komercyjnych świetlików dachowych. Od wyboru odpowiedniego rozwiązania w zakresie światła dziennego i uzyskania odpowiedniego doradztwa technicznego, po wsparcie w zakresie montażu oraz bieżący serwis i konserwację. Harmonogramy są często napięte, dlatego warto zaangażować producenta świetlików, który może zaoferować wsparcie, wiedzę i doświadczenie techniczne w zakresie terminowej realizacji inwestycji renowacyjnej.

Trzy terminale Nordhavn z instalacjami świetlików

Rozwiązania w zakresie światła dziennego pomagają tworzyć wysokiej jakości i atrakcyjne przestrzenie, w których komfortowo spędza się czas. Dostępna jest szeroka gama rozwiązań przeszkleń dachu, zapewniających maksymalizację światła dziennego w budynkach użyteczności publicznej. Budynki użyteczności publicznej są ogólnodostępne do użytku przez wszystkich obywateli. Przestrzenie publiczne, takie jak ratusze, są również uważane za budynki użyteczności publicznej.

Wnętrze szkoły Freinet De Harp w Gandawie w Belgii z systemem szklenia strukturalnego

Zrozumienie funkcjonalności budynku odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji o wyborze nowego rozwiązania światła dziennego w ramach projektu remontowego. Jeśli jesteśmy w stanie określić istotne czynniki związane z projektowaniem, specyfikacją i instalacją, możemy podejmować lepsze decyzje.

Czy wiesz, że dobrze zaprojektowane sale lekcyjne mają znaczący wpływ na wyniki w nauce? Badania wykazały, że lepsze cechy fizyczne mogą zwiększyć zdolności uczenia się uczniów. W tym artykule dogłębnie analizujemy znaczenie światła dziennego i światła elektrycznego w tym równaniu.

Widok od zewnątrz świetlików w atrium Biura Hydrograficznego Wielkiej Brytanii

Dwieście modułów systemu świetlików modułowych zostało zainstalowanych w ciągu 5 dni w ramach efektywnego programu budowy BAM.

Siedziba główna DSV wyposażona w świetliki modułowe VELUX Modular Skylights

Nowa norma europejska EN 17037 dotyczy światła dziennego w budynkach. Ta pierwsza ogólnoeuropejska norma, opublikowana pod koniec 2018 roku, zajmuje się wyłącznie projektowaniem i dostarczaniem światła dziennego.

Świetliki modułowe z roletami

Nowa europejska norma dotycząca projektowania światła dziennego obejmuje cztery różne obszary dotyczące światła dziennego: dostarczanie światła dziennego, ocena widoku przez okna, dostęp do światła słonecznego i zapobieganie powstawaniu oślepienia.

Zdjęcie wnętrza Glenpark Early Years z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Nowa norma europejska dotycząca projektowania światła dziennego w budynkach — EN 17037 — została napisana tak, aby można ją było zastosować w każdym budynku.

Świetliki modułowe Modular Skylights, Szwecja — Malmo jobcentre

Przepisy budowlane koncentrują się obecnie na bezpieczeństwie użytkowników, jednak komfort użytkownika dzięki EN 17037 „Światło dzienne w budynkach” staje się pożądanym aspektem.

Przewodnik po projektowania rozwiązań uwzględniających światło dzienne i norma EN 17037