Wentylacja jednostronna
Jest to prostsza konfiguracja naturalnej wentylacji, ponieważ wszystkie otwory umieszczone są na tej samej elewacji, na tej samej lub różnych wysokościach. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ta forma naturalnej wentylacji jest najmniej wydajna pod względem wymiany powietrza i trudna do przewidzenia ze względu na wpływ pogody. Na etapie planowania strategii naturalnej wentylacji warto uwzględnić kilka kluczowych czynników. Obejmują one kierunek wiatru, lokalizację budynku i rodzaj wykorzystywanego otworu.
Wentylacja krzyżowa
Wentylacja krzyżowa to specyficzna konfiguracja strategii naturalnej wentylacji, w której otwory znajdują się na różnych fasadach lub powierzchniach dachowych budynku komercyjnego. Ten rodzaj wentylacji wykorzystuje siły wiatru do wytworzenia przepływu powietrza w przestrzeni. Dzięki temu może osiągnąć wysokie natężenie przepływu powietrza, szczególnie przy rosnącej prędkości wiatru na zewnątrz.
Efekt komina
Aby umożliwić efekt kominowy, otwory powinny być umieszczone na różnych wysokościach, z oknami fasadowymi dostarczającymi powietrze i świetlikami dachowymi oraz oknami dachowymi działającymi jako wyloty powietrza. Ten rodzaj naturalnej wentylacji opiera się na różnicy temperatur między wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym w celu stworzenia gradientu temperatury wewnątrz budynku oraz na wysokości komina (pionowej różnicy wysokości między nawiewem a wywiewem). Dzięki wyporowi termicznemu (ciepłe powietrze unosi się do góry), zimne powietrze wchodzące do budynku przez dolne otwory jest wciągane do góry, gdy staje się cieplejsze i opuszcza budynek z dużą prędkością przez górne otwory.