Świetliki dachowe SHEV chronią mieszkańców budynku w przypadku pożaru


Wymiana świetlików dachowych SHEV w Messe Karlsruhe na solidne aluminiowe pokrywy.
Wymiana świetlików dachowych SHEV w Messe Karlsruhe na solidne pokrywy aluminiowe.

Wentylacja oddymiająca i odprowadzająca ciepło (SHEV) jest przełomowym elementem projektowania budynków komercyjnych. Świetliki dachowe mogą być wyposażone w SHEV, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo w razie wypadku. W przypadku pożaru świetliki dachowe SHEV szybko usuwają dym pomagając zachować tlen i utrzymać widoczność przy wychodzeniu z budynku.

Jak działa wentylacja SHEV? 

Świetliki dachowe SHEV otwierają się automatycznie w celu usunięcia dymu w przypadku pożaru i chronią infrastrukturę budynku przed zawaleniem się podczas rozpraszania się ciepła.

Jak można włączyć wentylację oddymiającą i odprowadzającą ciepło do projektu budynku komercyjnego? 

 W przypadku pożaru świetliki dachowe SHEV umożliwiają odprowadzanie dymu i gorących gazów z budynku na zasadzie unoszenia termicznego, które następuje po otwarciu świetlików. W ten sposób powstaje wolna od dymu warstwa na niższym poziomie budynku zapewniając widoczność oraz pomagając zachować tlen. Pozwala to także mieszkańcom w jak najbezpieczniejszy sposób opuścić budynek.

Świetliki dachowe SHEV można skonfigurować tak, aby automatycznie otwierały się w czasie krótszym niż 60 sekund i usuwały toksyny, zanieczyszczenia, dym i redukowały ciepło w przypadku pożaru.

Świetliki SHEV są zaprojektowane i przetestowane zgodnie z normą EN 12101, dodatkowo są dostępne zarówno opcje zasilane pneumatycznie, jak i elektrycznie. Są to wielofunkcyjne rozwiązania doświetlające, które mogą zapewniać komfortową wentylację, a także naturalne światło. Ponadto mogą one zapewniać bezpieczny dostęp do dachu dla personelu konserwacyjnego oraz zawierać zabezpieczenie przed upadkiem.

Czy systemy świetlików SHEV są automatyczne?

Elektryczne i pneumatyczne świetliki dachowe SHEV otwierają się automatycznie po wykryciu dymu. Urządzenia pneumatyczne gwarantują bezpieczne otwieranie, ponieważ działają niezależnie od zasilania budynku. Ponadto urządzenia elektryczne również mogą zagwarantować bezpieczne otwieranie działając razem z zasilaczem, który posiada 72-godzinne podtrzymanie baterii w przypadku awarii zasilania.

Czy świetliki dachowe do odprowadzania dymu i ciepła mogą być zaprojektowane w różnych kształtach i rozmiarach?

Świetliki SHEV wymagają specyfikacji i nie są częścią standardowego świetlika dachowego. Można je jednak budować w różnych długościach i szerokościach, aby dostosować je do potrzeb projektu.

Rozmiary standardowe i na zamówienie zapewniają elastyczność projektowania w zależności od wymagań projektu budowlanego, a krawężniki łamane termicznie zmniejszają ryzyko kondensacji.

Dostępne są również pokrywy pełne, poliwęglanowe, a także szklane i izolowane pokrywy aluminiowe zapewniające trwałość oraz dodatkową ochronę.

W ramach montażu świetlików dachowych SHEV nasi eksperci techniczni oferują serwis i konserwację, aby zapewnić prawidłowe działanie świetlików.

W Niemczech, w miejscu organizacji imprez kulturalnych i targów Messe Karslruhe zdecydowano się na wymianę 352 kopułkowych świetlików SHEV na elektryczne świetliki dachowe o napięciu 230 V, aby dostosować się do branżowych norm prawnych. W tym budynku komercyjnym na pierwszym miejscu postawiono bezpieczeństwo użytkowników. Poprzedni system pneumatyczny działał z wykorzystaniem CO2, którego duża ilość była uwalniana podczas konserwacji. System elektryczny jest bardziej przyjazny dla środowiska. Dodatkowo, coroczna konserwacja świetlików dachowych SHEV zapewnia, że ponad 800 000 odwiedzających rocznie może bezpiecznie uczestniczyć w imprezach i konferencjach.

Odwiedź naszą stronę, aby dowiedzieć się więcej o naszych systemach świetlików dachowych SHEV https://commercial.velux.pl/inspiracje/studium-przypadku/targi-karlsruhe , które są dostępne dla projektów budynków komercyjnych.

 eBooki

Powiązane artykuły

Żłobek/przedszkole w gminie Aarup

Zła jakość powietrza w pomieszczeniach nie tylko poważnie zmniejsza koncentrację uczniów i ogólną wydajność, ale może również prowadzić do zwiększonej absencji z powodu choroby. Dlatego też odpowiednia wentylacja jest niezbędna dla projektowania zdrowych sal lekcyjnych, aby pomóc uczniom w rozwoju.