Co to jest norma EN 17037?


Siedziba główna DSV wyposażona w świetliki modułowe VELUX Modular Skylights
Siedziba DSV z zamontowanymi świetliki modułowe

Nowa norma europejska EN 17037 dotyczy światła dziennego w budynkach. Ta pierwsza ogólnoeuropejska norma, opublikowana pod koniec 2018 roku, zajmuje się wyłącznie projektowaniem i dostarczaniem światła dziennego.

EN 17037 zastępuje wiele rozmaitych norm w różnych krajach europejskich lub zapewnia nowe wytyczne w krajach, w których nie ma istniejącej normy.

Światło dzienne jest ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników budynku, zapewnia dostateczne oświetlenie do wykonywania zadań oraz kontakt z otoczeniem. Zapewnienie odpowiedniego poziomu światła dziennego pomaga również w oszczędzaniu energii, ponieważ nie trzeba tak często stosować sztucznego oświetlenia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na publikację normy EN 17037.

Przewodnik po projektowania rozwiązań uwzględniających światło dzienne i norma EN 17037

Czy istnieją normy projektowania światła dziennego?

Opublikowana pod koniec 2018 roku, po mniej więcej dziesięciu latach dyskusji i pisania, norma EN 17037 jest pierwszą ogólnoeuropejską normą dotyczącą wyłącznie projektowania i zapewniania światła dziennego w budynkach.

Zastępuje wiele rozmaitych norm w różnych krajach europejskich lub zapewnia nowe wytyczne w krajach, w których nie było wcześniej takiej normy.

Niektóre istniejące normy europejskie uwzględniają światło dzienne jako czynnik — na przykład EN 12464‑1 i EN 15193 — jednak obie te normy patrzą na nie również w kontekście zapewniania oświetlenia elektrycznego, a więc EN 17037 jest naprawdę wyjątkowa, jeśli chodzi o skupienie się na ilości i jakości światła dziennego dla użytkowników budynku.

Kiedy wchodzi w życie norma EN 17037?

Dokładna data przyjęcia normy EN 17037 zależy od tego, kiedy jest ona włączana do krajowych ram norm. Jednostki normalizacyjne w każdym kraju muszą sporządzić krajowy załącznik (NA) zawierający lokalne informacje, które pomagają w stosowaniu zaleceń normy w danym kraju.

Firma VELUX Commercial poświęciła czas na zrozumienie metod obliczeniowych opisanych w normie EN 17037 w odniesieniu do świetlików i z przyjemnością zapewni wsparcie techniczne i odpowie na wszelkie pytania dotyczące tego, jak nasze produkty mogą poprawić oświetlenie dzienne w projekcie komercyjnym.

Więcej informacji o treści normy znajdziesz w naszym poście „Jakie obszary projektowania światła dziennego obejmuje norma EN 17037?”.

Powiązane artykuły

Świetliki modułowe Modular Skylights, Szwecja — Malmo jobcentre

Przepisy budowlane koncentrują się obecnie na bezpieczeństwie użytkowników, jednak komfort użytkownika dzięki EN 17037 „Światło dzienne w budynkach” staje się pożądanym aspektem.

Świetliki modułowe z roletami

Nowa europejska norma dotycząca projektowania światła dziennego obejmuje cztery różne obszary dotyczące światła dziennego: dostarczanie światła dziennego, ocena widoku przez okna, dostęp do światła słonecznego i zapobieganie powstawaniu oślepienia.

Zdjęcie wnętrza Glenpark Early Years z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Nowa norma europejska dotycząca projektowania światła dziennego w budynkach — EN 17037 — została napisana tak, aby można ją było zastosować w każdym budynku.