Zapewnienie światła dziennego i wentylacji w budynkach przemysłowych


Widok z lotu ptaka na instalacje świetlików dachowych Otto Shuner AG
Widok z lotu ptaka na instalacje świetlików dachowych Otto Shuner AG

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego w budynkach przemysłowych przynosi szereg korzyści operacyjnych. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego zwiększa komfort, zdrowie i wydajność pracowników. Dobre zaprojektowanie dopływu światła dziennego może również pomóc w uczynieniu bezpieczeństwa priorytetem operacyjnym. VELUX Commercial może pomóc w wyborze najbezpieczniejszego rozwiązania do magazynu, fabryki, czy siedziby firmy.

Uzupełnij innowacyjne rozwiązania świetlików dachowych w akcesoria, które zapewniają wiele korzyści. Zmniejsz ryzyko dla użytkowników w przypadku pożaru dzięki wentylacji oddymiającej. Wentylacja codzienna zapewnia świeże powietrze i optymalizuje jakość powietrza, usuwając zanieczyszczenia, toksyny i zapachy ze środowiska pracy.

Wymagania dotyczące natężenia oświetlenia powierzchni i poziomu światła

Rodzaj przestrzeni przemysłowych, z których korzysta Twoja firma, będzie miał wpływ na wymagania dotyczące natężenia oświetlenia. W obszarach niebezpiecznych, takich jak doki załadunkowe, wymagany jest poziom oświetlenia 150 luksów. W magazynach lub pomieszczeniach magazynowych zalecany poziom to 100 luksów. W narzędziowniach lub na liniach montażowych poziomy mogą wahać się od 300 do 750 luksów. (źródło: aecom.com).

Słabe oświetlenie może przyczynić się do wzrostu liczby wypadków w miejscu pracy. Jest to szczególnie istotne dla działów produkcyjnych, w których często używany jest ciężki sprzęt. Wypadki nie tylko zagrażają pracownikom, ale mają również konsekwencje finansowe. Roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej i koszty naprawy mogą spowodować utratę dochodów.  
Tekst alternatywny: Remont świetlików w piekarni przemysłowej Schöllkopf w południowo-zachodnich Niemczech

Rozbudowa i remont przemysłowej piekarni Schöllkopf w południowo-zachodnich Niemczech

Rozwiązania w zakresie światła dziennego w budynkach przemysłowych

Podczas procesu tworzenia specyfikacji rozważ swoje potrzeby produkcyjne. Oddymianie i odporność na chemikalia, smary i kwasy mogą być priorytetami operacyjnymi. W grę mogą również wchodzić opcje higieniczne, takie jak ochrona przed owadami.

Właściciele piekarni Schöllkopf Backwaren chcieli rozbudować swoje obiekty i zoptymalizować procesy produkcyjne. Niemiecka piekarnia zainstalowała duże rozwiązanie świetlikowe. Świetliki modułowe zapewniają wentylację i dostęp światła dziennego dzięki tej konstrukcji dachu szedowego. Moduły pasm świetlnych szedowych przepuszczają miękkie światło i zapobiegają bezpośredniemu nasłonecznieniu i oślepieniu. Moduły wentylacyjne umożliwiają dopływ świeżego i chłodnego powietrza do piekarni.

Rozwiązania poliwęglanowych pasm świetlnych

Informacje o VELUX Commercial 

Dzięki zastosowaniu rozwiązań firmy VELUX Commercial w zakresie światła dziennego projekty obiektów przemysłowych są zróżnicowane i elastyczne. Nasze produkty do wentylacji oraz odprowadzania gorącego powietrza i dymu (SHEV) są częścią szerokiej gamy systemów. Obejmują one świetliki kopułkowe i przeszklenia dachu płaskiego, pasma świetlne oraz systemy światła dziennego ze szkła. Dostarczamy rozwiązania odpowiednie dla nowych i remontowanych budynków.

Wspieramy Cię również przez cały czas trwania projektu. Począwszy od wyboru produktu i jego montaż po obsługę posprzedażową — nasze zaangażowanie w Twój projekt sprawia, że VELUX Commercial jest Twoim preferowanym partnerem w zakresie rozwiązań związanych z oświetleniem dziennym i wentylacją. 

ebook: Designing daylight solutions for commercial buildings

Powiązane artykuły

Jumbo Food Market, z systemem Vario Thermal jako instalacją świetlika dachowego

Sklepy stacjonarne konkurujące o klientów ze sprzedażą internetową muszą zmaksymalizować jakość obsługi klienta. Powierzchnie handlowe z naturalnym oświetleniem dziennym zapewniają pełniejsze wrażenia podczas zakupów. Dobre światło dzienne tworzy również przyjemne środowisko dla pracowników. Naturalne światło tworzy komfortową przestrzeń, która zachęca do spędzania czasu. Rozwiązania w zakresie przeszkleń dachowych mogą być opłacalne i mają potencjał zmniejszenia zużycia energii sztucznej.

Dworzec Old Royal Station w Ballater 

Rozwiązania w zakresie światła dziennego dla lotnisk i dworców kolejowych stanowią wyzwanie dla projektantów. Jednak udana realizacja przynosi wspaniałe korzyści osobom, które często korzystają z tych zatłoczonych przestrzeni. Na lotniskach lub dworcach kolejowych podróżni często czują się sfrustrowani lub przytłoczeni. Na te emocje może jednak pozytywnie wpłynąć dobrze zaprojektowane doświetlenie światłem dziennym.

Bodmin Jail Hotel

Wykorzystanie potencjału światła dziennego w projektach hoteli i centrów konferencyjnych ma kilka zalet. Goście i odwiedzający mogą przyjemniej spędzić czas w bardziej naturalnie oświetlonych przestrzeniach ogólnodostępnych, a pracownicy wykazują większe zadowolenie i wzrost wydajności.

 Widok biurowca Appel z zewnątrz

Rozwiązania w zakresie światła dziennego mogą poprawić produktywność, komfort i dobre samopoczucie pracowników biurowych. Oświetlenie dzienne jest również energooszczędne i opłacalne, ponieważ zmniejsza zależność od sztucznego oświetlenia. Sprawdź nasz e-book: Projektowanie rozwiązań w zakresie światła dziennego dla budynków komercyjnych w celu bliższego przyjrzenia się wpływowi światła dziennego na osoby przebywające w budynkach komercyjnych oraz włączeniu światła dziennego do projektu budynku.

Będąc poza domem, większość czasu spędzamy w pracy. Wraz z nastaniem ery cyfrowej miejsca pracy przeniosły się do biurowców. Ale nadal możliwe jest utrzymanie połączenia z otoczeniem dzięki dobremu projektowi światła dziennego.

Sophie Amalie Gaarden z zamontowanymi panelami szklanymi

Stosowanie światła dziennego w projektach obiektów opieki zdrowotnej ma kilka zalet. Dobre oświetlenie dzienne wspomaga powrót pacjentów do zdrowia i łączy ludzi ze światem zewnętrznym. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów spędzających długi czas na rekonwalescencji po leczeniu lub operacjach. Pomaga także pracownikom bardziej komfortowo wykonywać ich wymagające obowiązki. W miesiącach zimowych osoby cierpiące na chorobę afektywną sezonową (SAD) mogę mieć lepszy nastrój dzięki maksymalnej ekspozycji na naturalne światło. Okna i przeszklenia dachowe mogą odgrywać istotną rolę w pozytywnym nastawieniu, zdrowiu i produktywności.

Światło dzienne i architektura

Chociaż nauka o dobrym samopoczuciu jest stosunkowo nowa, projekt „Foresight” brytyjskiego rządu rzuca dużo światła na pięć czynników, które mają udowodniony wpływ na dobre samopoczucie¹. Doprowadziło to do zdefiniowania pięciu sposobów na dobre samopoczucie (nawiązuj kontakty, bądź aktywny, zwracaj uwagę, ucz się i dziel się z innymi)². Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób projektować budynki, które mogą pozytywnie wpływać na te pięć czynników?

Autor: Koen Steemers, profesor zrównoważonego projektowania i były szef katedry architektury na Uniwersytecie w Cambridge.