Rozwiązania w zakresie światła dziennego do projektów biurowców


 Widok biurowca Appel z zewnątrz
Eksperymentalny biurowiec Appèl

Rozwiązania w zakresie światła dziennego mogą poprawić produktywność, komfort i dobre samopoczucie pracowników biurowych. Oświetlenie dzienne jest również energooszczędne i opłacalne, ponieważ zmniejsza zależność od sztucznego oświetlenia. Sprawdź nasz e-book: Projektowanie rozwiązań w zakresie światła dziennego dla budynków komercyjnych w celu bliższego przyjrzenia się wpływowi światła dziennego na osoby przebywające w budynkach komercyjnych oraz włączeniu światła dziennego do projektu budynku.

Będąc poza domem, większość czasu spędzamy w pracy. Wraz z nastaniem ery cyfrowej miejsca pracy przeniosły się do biurowców. Ale nadal możliwe jest utrzymanie połączenia z otoczeniem dzięki dobremu projektowi światła dziennego.

Ponowne zdefiniowanie naszych relacji z przestrzeniami biurowymi

Pandemia COVID‑19 wywarła ogromny wpływ na sposób pracy. Rzuciło to również światło na potrzebę uczynienia przestrzeni wspólnych przyjemniejszymi do spędzania czasu. Rozwiązania w zakresie przeszkleń dachowych mogą pomóc w zaspokojeniu ludzkiego pragnienia większej ilości światła i czystszego powietrza w pomieszczeniach biurowych. Czas, jaki pracownicy spędzają razem, odgrywa ważną rolę w budowaniu relacji zawodowych, poprawia samopoczucie pracowników i może pozytywnie wpływać na wyniki finansowe. Dobry klimat w pomieszczeniu może również skutkować 15% wzrostem produktywności. Osoby pracujące w pomieszczeniach, w których są okna, śpią średnio aż 46 minut dłużej w nocy.

Świetliki wyposażone w wentylację codzienną pomagają dostarczać świeże powietrze do całej przestrzeni biurowej i mogą ułatwić kontrolowanie temperatury, zapewniając jednocześnie połączenie ze światem zewnętrznym.

Mogą również zapewnić spełnienie wymagań dotyczących oddymiania. Ponad 80% europejskich pracowników biurowych jest nadmiernie narażonych na wysokie lub niskie temperatury (źródło: artykuł VELUX dotyczący zdrowych miejsc pracy). Zajęcie się jakością powietrza w pomieszczeniach i komfortem cieplnym może pomóc w uniknięciu „syndromu chorego budynku”.

Określenie rozwiązań w zakresie światła dziennego w biurowcach

Sektor biurowy obejmuje nowe i wyremontowane budynki o różnych kształtach i rozmiarach. Rozwiązania w zakresie światła dziennego są indywidualnie dostosowywane do potrzeb magazynów, obiektów zabytkowych i nowoczesnych projektów. Jeśli chcesz pracować w sposób zrównoważony, dostępnych jest wiele produktów wspomagających projektowanie architektoniczne. Rozwiązania w zakresie światła dziennego mogą zapewnić codzienną wentylację, a rolety i żaluzje mogą również rozwiązać problemy, takie jak przegrzewanie się z powodu słońca i oślepienie. Obniżenie poziomu dwutlenku węgla zmniejsza senność pracowników i poprawia koncentrację. Tworzy to środowisko, w którym przyjemnie spędza się czas przez cały dzień.

Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii

Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii

VELUX Commercial pracuje nad ambitnymi projektami biurowymi dla firm, które doceniają znaczenie światła dziennego. Na przykład zainstalowano dwieście modułów systemu świetlików szklanych w ramach innowacyjnej strategii oświetlenia i wentylacji w Brytyjskim Biurze Hydrograficznym Ministerstwa Obrony. Przeczytaj nasze studium przypadku, aby dowiedzieć się więcej o wielokrotnie nagradzanym projekcie pełnym światła.

W Hanowerze w Niemczech wyremontowana dawna fabryka wyrobów gumowych korzysta ze światła dziennego zapewnianego przez 43 świetliki modułowe. Dziś na terenie tej wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej znajduje się szkoła baletowa, palarnia kawy i zakład krawiecki.

Nasza elastyczna oferta rozwiązań w zakresie światła dziennego zapewnia światło dzienne, naturalną wentylację i wentylację oddymiającą (SHEV). Rozwiązania można łączyć w zależności od potrzeb projektu budowlanego. Obejmują one świetliki kopułkowe i przeszklenia dachu płaskiego, pasma świetlne oraz systemy światła dziennego ze szkła.

W VELUX Commercial z dumą dostarczamy rozwiązania w zakresie przeszkleń dachowych do każdego typu budynku biurowego. Oferujemy również wsparcie wykraczające poza realizację projektu. Nasza fachowa wiedza i wsparcie obejmują dobór produktów, doradztwo techniczne i pomoc w montażu oraz usługi serwisowe i konserwacyjne. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się jak możemy wesprzeć Twoje ambitne projekty.

ebook: Designing daylight solutions for commercial buildings

Powiązane artykuły

Sophie Amalie Gaarden z zamontowanymi panelami szklanymi

Stosowanie światła dziennego w projektach obiektów opieki zdrowotnej ma kilka zalet. Dobre oświetlenie dzienne wspomaga powrót pacjentów do zdrowia i łączy ludzi ze światem zewnętrznym. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów spędzających długi czas na rekonwalescencji po leczeniu lub operacjach. Pomaga także pracownikom bardziej komfortowo wykonywać ich wymagające obowiązki. W miesiącach zimowych osoby cierpiące na chorobę afektywną sezonową (SAD) mogę mieć lepszy nastrój dzięki maksymalnej ekspozycji na naturalne światło. Okna i przeszklenia dachowe mogą odgrywać istotną rolę w pozytywnym nastawieniu, zdrowiu i produktywności.

Centrum sportowe Bertrange ze specjalnym systemem oświetlenia dziennego Grillodur

Rozwiązania w zakresie światła dziennego wpływają na lepsze wrażenia osób korzystających z obiektów sportowych. Naturalne światło podczas rekreacji pomaga zapewnić użytkownikom komfort podczas ćwiczeń. Obiekty komunalne są lepiej wykorzystywane, gdy budynek ma zbilansowane natężenie światła i dużo świeżego powietrza. Udowodniono, że połączenie z otoczeniem poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Światło dzienne i architektura

Chociaż nauka o dobrym samopoczuciu jest stosunkowo nowa, projekt „Foresight” brytyjskiego rządu rzuca dużo światła na pięć czynników, które mają udowodniony wpływ na dobre samopoczucie¹. Doprowadziło to do zdefiniowania pięciu sposobów na dobre samopoczucie (nawiązuj kontakty, bądź aktywny, zwracaj uwagę, ucz się i dziel się z innymi)². Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób projektować budynki, które mogą pozytywnie wpływać na te pięć czynników?

Autor: Koen Steemers, profesor zrównoważonego projektowania i były szef katedry architektury na Uniwersytecie w Cambridge.

Istnieje kilka czynników, które wpływają na sukces projektów renowacji komercyjnych świetlików dachowych. Od wyboru odpowiedniego rozwiązania w zakresie światła dziennego i uzyskania odpowiedniego doradztwa technicznego, po wsparcie w zakresie montażu oraz bieżący serwis i konserwację. Harmonogramy są często napięte, dlatego warto zaangażować producenta świetlików, który może zaoferować wsparcie, wiedzę i doświadczenie techniczne w zakresie terminowej realizacji inwestycji renowacyjnej.

Trzy terminale Nordhavn z instalacjami świetlików

Rozwiązania w zakresie światła dziennego pomagają tworzyć wysokiej jakości i atrakcyjne przestrzenie, w których komfortowo spędza się czas. Dostępna jest szeroka gama rozwiązań przeszkleń dachu, zapewniających maksymalizację światła dziennego w budynkach użyteczności publicznej. Budynki użyteczności publicznej są ogólnodostępne do użytku przez wszystkich obywateli. Przestrzenie publiczne, takie jak ratusze, są również uważane za budynki użyteczności publicznej.

Bodmin Jail Hotel

Wykorzystanie potencjału światła dziennego w projektach hoteli i centrów konferencyjnych ma kilka zalet. Goście i odwiedzający mogą przyjemniej spędzić czas w bardziej naturalnie oświetlonych przestrzeniach ogólnodostępnych, a pracownicy wykazują większe zadowolenie i wzrost wydajności.