Rozwiązania światła dziennego dla hoteli i centrów konferencyjnych


Bodmin Jail Hotel

Wykorzystanie potencjału światła dziennego w projektach hoteli i centrów konferencyjnych ma kilka zalet. Goście i odwiedzający mogą przyjemniej spędzić czas w bardziej naturalnie oświetlonych przestrzeniach ogólnodostępnych, a pracownicy wykazują większe zadowolenie i wzrost wydajności.

Hotele są wielofunkcyjne i mają kilka zadań do spełnienia. Pokój hotelowy, recepcja, restauracja, przestrzeń rekreacyjna, kuchnia i bar to tylko kilka często spotykanych przestrzeni. Nowoczesne budynki często wymagają innowacji architektonicznych. Popularne jest także przekształcanie budynków historycznych w hotele. Rozwiązania w zakresie światła dziennego mogą ułatwiać optymalne zarządzanie zarówno światłem naturalnym, jak i sztucznym.

Sztuczne oświetlenie i zużycie energii w hotelach

Przestrzenie ogólnodostępne hotelu są często zatłoczone i pełne ruchu. Wymagania dotyczące poziomu oświetlenia będą się różnić w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. Przy ocenie opcji światła dziennego bierze się również pod uwagę wentylację i komfort cieplny. Sztuczne oświetlenie odpowiada za 15% do 45% zużycia energii elektrycznej w małych hotelach i restauracjach. Naturalne światło może pomóc w zmniejszeniu tego udziału.

Wzrost zużycia energii jest szczególnie widoczny w całodobowych przestrzeniach ogólnodostępnych. Na przykład w 65-pokojowym hotelu tradycyjne oświetlenie korytarza może zużywać 1000 kWh dziennie. W lobby wartość ta może nawet wynieść 370 kWh dziennie. Zużycie w pokojach hotelowych wynosi około 350 kWh dziennie (źródło: ec.europa.eu).

Centrum konferencyjne RAI, w którym zamontowany jest system Stick

Centrum konferencyjne RAI, w którym zamontowany jest system Stick

Zalety stosowania światła dziennego do doświetlania budynków hotelowych

Zmniejszenie zużycia energii zmniejsza koszty operacyjne. Przeszklenia dachowe stanowią zrównoważoną opcję, w której rozwiązania naturalnego światła dziennego przeznaczone są do długotrwałego użytkowania. Jako właściciel firmy możesz zdecydować się na instalację systemu światła dziennego w ramach strategii budżetowej i ochrony środowiska. Światło dzienne oświetla przestrzenie ogólnodostępne, dodając naturalnego uroku. Więcej naturalnego światła wpływa na poprawę cyklu snu i regenerację organizmu po długich lotach do innych stref czasowych, co jest dodatkową zaletą dla osób podróżujących.

Wybór rozwiązań w zakresie światła dziennego dla hoteli i centrów konferencyjnych

Produkty Monolight

Produkt Monolight

Wybrany wygląd i styl hotelu lub przestrzeni konferencyjnej wpływa na plany projektowe. Duże przestrzenie są często wielofunkcyjne i charakteryzują się nieregularnym ruchem. Dzieje się tak na przykład w przypadku konferencji biznesowych, wesel lub imprez towarzyskich. Związane z tym wyzwania są takie same. Często, gdy w pomieszczeniu znajduje się duża liczba osób, pojawiają się problemy z ogrzewaniem. Innowacyjne rozwiązania wentylacyjne mogą zapewnić komfort w większych przestrzeniach, w których regularnie przebywają goście.

Green Solution House stanowi przykład korzyści płynących z wpuszczenia światła dziennego do hotelu i centrum konferencyjnego. Każdy element projektu budynku przyczynił się do zrównoważonego rozwoju o obiegu zamkniętym. Światło dzienne odegrało ważną rolę w realizacji tak innowacyjnego i ambitnego projektu. 196 modułów świetlików szklanych tworzy zachwycający wewnętrzny dziedziniec i atrium.

Informacje o VELUX Commercial

W VELUX Commercial z dumą dostarczamy rozwiązania w zakresie przeszkleń dachowych do każdego typu budynku hotelowego. Oferujemy również wsparcie wykraczające poza realizację projektu. Nasza fachowa wiedza i wsparcie obejmują dobór produktów, doradztwo techniczne i pomoc w montażu oraz usługi serwisowe i konserwacyjne. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy wesprzeć Twój kolejny projekt. Aby uzyskać więcej informacji, pobierz bezpłatny egzemplarz naszego biuletynu informacyjnego: Projektowanie rozwiązań w zakresie światła dziennego dla budynków komercyjnych.

ebook: Designing daylight solutions for commercial buildings

Powiązane artykuły

 Widok biurowca Appel z zewnątrz

Rozwiązania w zakresie światła dziennego mogą poprawić produktywność, komfort i dobre samopoczucie pracowników biurowych. Oświetlenie dzienne jest również energooszczędne i opłacalne, ponieważ zmniejsza zależność od sztucznego oświetlenia. Sprawdź nasz e-book: Projektowanie rozwiązań w zakresie światła dziennego dla budynków komercyjnych w celu bliższego przyjrzenia się wpływowi światła dziennego na osoby przebywające w budynkach komercyjnych oraz włączeniu światła dziennego do projektu budynku.

Będąc poza domem, większość czasu spędzamy w pracy. Wraz z nastaniem ery cyfrowej miejsca pracy przeniosły się do biurowców. Ale nadal możliwe jest utrzymanie połączenia z otoczeniem dzięki dobremu projektowi światła dziennego.

Sophie Amalie Gaarden z zamontowanymi panelami szklanymi

Stosowanie światła dziennego w projektach obiektów opieki zdrowotnej ma kilka zalet. Dobre oświetlenie dzienne wspomaga powrót pacjentów do zdrowia i łączy ludzi ze światem zewnętrznym. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów spędzających długi czas na rekonwalescencji po leczeniu lub operacjach. Pomaga także pracownikom bardziej komfortowo wykonywać ich wymagające obowiązki. W miesiącach zimowych osoby cierpiące na chorobę afektywną sezonową (SAD) mogę mieć lepszy nastrój dzięki maksymalnej ekspozycji na naturalne światło. Okna i przeszklenia dachowe mogą odgrywać istotną rolę w pozytywnym nastawieniu, zdrowiu i produktywności.

Centrum sportowe Bertrange ze specjalnym systemem oświetlenia dziennego Grillodur

Rozwiązania w zakresie światła dziennego wpływają na lepsze wrażenia osób korzystających z obiektów sportowych. Naturalne światło podczas rekreacji pomaga zapewnić użytkownikom komfort podczas ćwiczeń. Obiekty komunalne są lepiej wykorzystywane, gdy budynek ma zbilansowane natężenie światła i dużo świeżego powietrza. Udowodniono, że połączenie z otoczeniem poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Światło dzienne i architektura

Chociaż nauka o dobrym samopoczuciu jest stosunkowo nowa, projekt „Foresight” brytyjskiego rządu rzuca dużo światła na pięć czynników, które mają udowodniony wpływ na dobre samopoczucie¹. Doprowadziło to do zdefiniowania pięciu sposobów na dobre samopoczucie (nawiązuj kontakty, bądź aktywny, zwracaj uwagę, ucz się i dziel się z innymi)². Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób projektować budynki, które mogą pozytywnie wpływać na te pięć czynników?

Autor: Koen Steemers, profesor zrównoważonego projektowania i były szef katedry architektury na Uniwersytecie w Cambridge.

Istnieje kilka czynników, które wpływają na sukces projektów renowacji komercyjnych świetlików dachowych. Od wyboru odpowiedniego rozwiązania w zakresie światła dziennego i uzyskania odpowiedniego doradztwa technicznego, po wsparcie w zakresie montażu oraz bieżący serwis i konserwację. Harmonogramy są często napięte, dlatego warto zaangażować producenta świetlików, który może zaoferować wsparcie, wiedzę i doświadczenie techniczne w zakresie terminowej realizacji inwestycji renowacyjnej.

Widok z lotu ptaka na instalacje świetlików dachowych Otto Shuner AG

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego w budynkach przemysłowych przynosi szereg korzyści operacyjnych. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego zwiększa komfort, zdrowie i wydajność pracowników. Dobre zaprojektowanie dopływu światła dziennego może również pomóc w uczynieniu bezpieczeństwa priorytetem operacyjnym. VELUX Commercial może pomóc w wyborze najbezpieczniejszego rozwiązania do magazynu, fabryki, czy siedziby firmy.