Parametry światła dziennego zapewniają naturalne oświetlenie z korzyścią dla pacjentów i personelu


Sophie Amalie Gaarden z zamontowanymi panelami szklanymi
Sophie Amalie Gaarden z zamontowanymi panelami szklanymi

Stosowanie światła dziennego w projektach obiektów opieki zdrowotnej ma kilka zalet. Dobre oświetlenie dzienne wspomaga powrót pacjentów do zdrowia i łączy ludzi ze światem zewnętrznym. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów spędzających długi czas na rekonwalescencji po leczeniu lub operacjach. Pomaga także pracownikom bardziej komfortowo wykonywać ich wymagające obowiązki. W miesiącach zimowych osoby cierpiące na chorobę afektywną sezonową (SAD) mogę mieć lepszy nastrój dzięki maksymalnej ekspozycji na naturalne światło. Okna i przeszklenia dachowe mogą odgrywać istotną rolę w pozytywnym nastawieniu, zdrowiu i produktywności.

Nieustannie prowadzone są badania nad światłem dziennym pod kątem jego korzyści w nauce i medycynie. Na University of Oregon bada się jego wpływ na mikrobiomy we wnętrzach, oraz potencjał światła dziennego w zakresie wpływu na przeżywalność bakterii i wirusów odpornych na antybiotyki.

Poprawa środowiska opieki zdrowotnej za pomocą światła naturalnego

Pozytywny wpływ światła słonecznego na nasze zdrowie jest ważny dla nas wszystkich w codziennym życiu. Odgrywa również istotną rolę w pomaganiu pacjentom w powrocie do zdrowia. Utrzymanie rytmu dobowego organizmu w placówkach opieki medycznej wspomaga regenerację. Ludzie dobrze reagują na zrównoważony poziom naturalnego światła w ciągu dnia i ciemność w nocy.

Nadmierna ekspozycja na sztuczne światło może również utrudnić funkcjonowanie zegara biologicznego organizmu, powodując zakłócenia snu w okresach odpoczynku i regeneracji oraz niepokój pacjenta.

Instalacja przeszklenia dachu płaskiego w atrium budynku opieki zdrowotnej ze spiralną klatką schodową

Instalacja światła dziennego w nowoczesnym budynku szpitalnym

Wspieranie pracowników ochrony zdrowia lepszymi rozwiązaniami w zakresie światła dziennego

Wystarczająca ilość światła dziennego dla pracowników ochrony zdrowia poprawia satysfakcję z pracy i zmniejsza związany z nią stres. W trudnych i wymagających warunkach pracy pielęgniarki lub lekarza tworzenie przyjemnego środowiska może odgrywać ważną rolę w kreowaniu ich dobrego samopoczucia. Okno z widokiem wywiera znaczący pozytywny wpływ na produktywność i poczucie szczęścia.

Zmniejszenie zużycia energii w budynkach opieki medycznej

Przeszklenia dachowe ułatwiają przedostawanie się naturalnego światła do budynku i mogą zmniejszać zużycie energii. Równomierne oświetlenie ogranicza również wykorzystanie sztucznych źródeł światła i może być tańszym rozwiązaniem.

Projektowanie budynków opieki zdrowotnej

VELUX Commercial oferuje szereg elastycznych rozwiązań w zakresie przeszkleń dachów płaskich w remontowanych lub przebudowanych budynkach. Nasza oferta produktowa obejmuje świetliki kopułkowe i przeszklenia dachów płaskich, pasma świetlne, systemy światła dziennego ze szkła, a także opcje uwzględniające wentylację codzienną i oddymiającą. Z przyjemnością pomożemy w spełnieniu specjalnych potrzeb indywidualnego projektu.

Tu można znaleźć więcej informacji na temat ośrodka badawczego HQ DZNE w Bonn w Niemczech i dlaczego zdecydowano się na dwa atria ze 138 świetlikami modułowymi stanowiącymi centralny element tego imponującego budynku. Wpuszczenie naturalnego światła dziennego i świeżego powietrza do pomieszczeń stanowi inspirujące warunki pracy dla badaczy.

Nasze wsparcie obejmuje nie tylko realizację projektu, ale także dobór produktów oraz obsługę posprzedażową i usługi konserwacyjne. VELUX Commercial — dzięki naszej fachowej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy preferowanym partnerem w dziedzinie rozwiązań w zakresie światła dziennego i wentylacji.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat określania rozwiązań w zakresie światła dziennego w budynkach opieki zdrowotnej.

DZNE, Niemieckie Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych

DZNE — Niemieckie Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych

ebook: Designing daylight solutions for commercial buildings

Powiązany artykuł

Centrum sportowe Bertrange ze specjalnym systemem oświetlenia dziennego Grillodur

Rozwiązania w zakresie światła dziennego wpływają na lepsze wrażenia osób korzystających z obiektów sportowych. Naturalne światło podczas rekreacji pomaga zapewnić użytkownikom komfort podczas ćwiczeń. Obiekty komunalne są lepiej wykorzystywane, gdy budynek ma zbilansowane natężenie światła i dużo świeżego powietrza. Udowodniono, że połączenie z otoczeniem poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Światło dzienne i architektura

Chociaż nauka o dobrym samopoczuciu jest stosunkowo nowa, projekt „Foresight” brytyjskiego rządu rzuca dużo światła na pięć czynników, które mają udowodniony wpływ na dobre samopoczucie¹. Doprowadziło to do zdefiniowania pięciu sposobów na dobre samopoczucie (nawiązuj kontakty, bądź aktywny, zwracaj uwagę, ucz się i dziel się z innymi)². Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób projektować budynki, które mogą pozytywnie wpływać na te pięć czynników?

Autor: Koen Steemers, profesor zrównoważonego projektowania i były szef katedry architektury na Uniwersytecie w Cambridge.

Istnieje kilka czynników, które wpływają na sukces projektów renowacji komercyjnych świetlików dachowych. Od wyboru odpowiedniego rozwiązania w zakresie światła dziennego i uzyskania odpowiedniego doradztwa technicznego, po wsparcie w zakresie montażu oraz bieżący serwis i konserwację. Harmonogramy są często napięte, dlatego warto zaangażować producenta świetlików, który może zaoferować wsparcie, wiedzę i doświadczenie techniczne w zakresie terminowej realizacji inwestycji renowacyjnej.

Trzy terminale Nordhavn z instalacjami świetlików

Rozwiązania w zakresie światła dziennego pomagają tworzyć wysokiej jakości i atrakcyjne przestrzenie, w których komfortowo spędza się czas. Dostępna jest szeroka gama rozwiązań przeszkleń dachu, zapewniających maksymalizację światła dziennego w budynkach użyteczności publicznej. Budynki użyteczności publicznej są ogólnodostępne do użytku przez wszystkich obywateli. Przestrzenie publiczne, takie jak ratusze, są również uważane za budynki użyteczności publicznej.

Wnętrze szkoły Freinet De Harp w Gandawie w Belgii z systemem szklenia strukturalnego

Zrozumienie funkcjonalności budynku odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji o wyborze nowego rozwiązania światła dziennego w ramach projektu remontowego. Jeśli jesteśmy w stanie określić istotne czynniki związane z projektowaniem, specyfikacją i instalacją, możemy podejmować lepsze decyzje.

Jumbo Food Market, z systemem Vario Thermal jako instalacją świetlika dachowego

Sklepy stacjonarne konkurujące o klientów ze sprzedażą internetową muszą zmaksymalizować jakość obsługi klienta. Powierzchnie handlowe z naturalnym oświetleniem dziennym zapewniają pełniejsze wrażenia podczas zakupów. Dobre światło dzienne tworzy również przyjemne środowisko dla pracowników. Naturalne światło tworzy komfortową przestrzeń, która zachęca do spędzania czasu. Rozwiązania w zakresie przeszkleń dachowych mogą być opłacalne i mają potencjał zmniejszenia zużycia energii sztucznej.