Zapewnianie rozwiązań w zakresie światła dziennego w budynkach użyteczności publicznej


Rozwiązania w zakresie światła dziennego pomagają tworzyć wysokiej jakości i atrakcyjne przestrzenie, w których komfortowo spędza się czas. Dostępna jest szeroka gama rozwiązań przeszkleń dachu, zapewniających maksymalizację światła dziennego w budynkach użyteczności publicznej. Budynki użyteczności publicznej są ogólnodostępne do użytku przez wszystkich obywateli. Przestrzenie publiczne, takie jak ratusze, są również uważane za budynki użyteczności publicznej.

Pięć przykładów popularnych budynków użyteczności publicznej:

  • lokalne biblioteki
  • ratusze miejskie
  • urzędy pocztowe
  • galerie sztuki
  • kina   

Zalety rozwiązań w zakresie światła dziennego w budynkach użyteczności publicznej

Każdy budynek użyteczności publicznej będzie miał inne potrzeby pod względem oświetlenia. Sposób wykorzystania przestrzeni wpływa na ilość wymaganego światła. Oczywiście ludzie odgrywają ważną rolę w odniesieniu do oświetlenia i tego, jak wpływa ono na samopoczucie dzięki ekspozycji na naturalne światło. Parametry eksploatacyjne i elastyczne projekty światła dziennego umożliwiają innowacyjne rozwiązania spełniające indywidualne potrzeby projektowe. Wspólne przestrzenie z atriami mogą tworzyć inspirujące i przyjemne przestrzenie do spędzania czasu.

Obszary ogólnodostępne zazwyczaj wymagają wielu oznakowań. Podobnie jest w budynkach użyteczności publicznej, które pełnią wiele funkcji i w których ruch jest duży. Zapewnienie światła dziennego zapewnia komfort w stresowych momentach. Ochrona i bezpieczeństwo również zyskują dzięki oświetleniu i wentylacji. Świetliki z wentylacją codzienną mogą również pomóc w spełnieniu wymagań dotyczących kontroli termicznej. Świetliki dachowe mogą być także wyposażone w wentylację oddymiającą (SHEV), zmniejszając ryzyko zarówno dla użytkowników, jak i budynku w przypadku pożaru. 

Jednolite oświetlenie pomaga ludziom realizować różnorodne zadania we wspólnej przestrzeni. Zmieniające się światło dzienne łączy ludzi z otoczeniem i pomaga utrzymać rytm dobowy. W bibliotekach naturalne światło umożliwia skupienie się na pracy. Rozproszone światło dzienne redukuje również oślepienie generowane przez ekrany komputerów. Wentylację naturalną i mechaniczną można łączyć w celu stworzenia kontrolowanych warunków. Może to być przydatne, gdy chcemy zachować przedmioty lub kontrolować temperaturę w przestrzeni, w której przebywa zmienna liczba osób. 

Biblioteka Utopia

Biblioteka Utopia — tu możesz zapoznać się ze studium przypadku

Spełnianie norm prawnych dzięki rozwiązaniom światła dziennego

We wszystkich budynkach użyteczności publicznej należy przestrzegać przepisów i kodeksów budowlanych. Tak jest w przypadku projektów budynków nowych, renowacyjnych i konserwatorskich. Rozwiązania dotyczące światła dziennego zmniejszają zależność od sztucznego oświetlenia i mogą pomóc w spełnieniu wymagań termicznych. Kontrolowane rozwiązania wentylacyjne działają tylko wtedy, gdy są potrzebne i pomagają oszczędzać energię. 

Była szkoła wojskowa w mieście Aalst w Belgii jest doskonałym przykładem tego, jak budynki użyteczności publicznej mogą maksymalizować ilość światła dziennego. Dziś pełni funkcję biblioteki miejskiej o powierzchni 8000 metrów kwadratowych i akademii sztuk scenicznych znanej jako Utopia. Świetliki modułowe VELUX Modular Skylights uzupełniają istniejące przeszklenia elewacji, dostarczają świeżego powietrza i ułatwiają naukę. Po zakończeniu projekt uzyskał ocenę doskonałą BREEAM. 

Jakie rozwiązania światła dziennego mogą być realizowane w budynkach użyteczności publicznej?

VELUX Commercial oferuje szereg rozwiązań wykorzystujących światło dzienne do budynków użyteczności publicznej. Można określić ich parametry, aby spełniały wymagania dotyczące światła dziennego oraz wentylacji naturalnej i oddymiającej (SHEV).  

Biblioteka Utopia — dawna szkoła wojskowa została przekształcona w nowoczesną bibliotekę miejską i akademię sztuk scenicznych

Nasza oferta rozwiązań może spełnić wymagania dotyczące światła dziennego poszczególnych budynków użyteczności publicznej i obejmuje: świetliki kopułkowe i przeszklenia dachu płaskiego, pasma świetlne oraz systemy światła dziennego ze szkła. Rozwiązania świetlikowe nadają się zarówno do nowych budynków, jak i obiektów renowacyjnych.

VELUX Commercial może wspierać Cię na wszystkich etapach projektu budowlanego. Od doboru produktów i doradztwa technicznego po montaż i obsługę posprzedażową. Jeśli pracujesz w budynku użyteczności publicznej, skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy wesprzeć Twój projekt.  

ebook: Designing daylight solutions for commercial buildings

Powiązane artykuły

Wnętrze szkoły Freinet De Harp w Gandawie w Belgii z systemem szklenia strukturalnego

Zrozumienie funkcjonalności budynku odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji o wyborze nowego rozwiązania światła dziennego w ramach projektu remontowego. Jeśli jesteśmy w stanie określić istotne czynniki związane z projektowaniem, specyfikacją i instalacją, możemy podejmować lepsze decyzje.

Świetliki modułowe zapewniają komfortową wentylację i naturalne światło w salach lekcyjnych i pomieszczeniach wspólnych w szkole Peder Lykke. Zdjęcie: ITCHY.

Wszyscy wiemy, że najlepszym antidotum na „zimową chandrę” jest spędzenie przerwy w cieplejszym, bardziej słonecznym klimacie, najlepiej z białymi piaszczystymi plażami i czystą turkusową wodą.

Widok z lotu ptaka na instalacje świetlików dachowych Otto Shuner AG

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego w budynkach przemysłowych przynosi szereg korzyści operacyjnych. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego zwiększa komfort, zdrowie i wydajność pracowników. Dobre zaprojektowanie dopływu światła dziennego może również pomóc w uczynieniu bezpieczeństwa priorytetem operacyjnym. VELUX Commercial może pomóc w wyborze najbezpieczniejszego rozwiązania do magazynu, fabryki, czy siedziby firmy.

Jumbo Food Market, z systemem Vario Thermal jako instalacją świetlika dachowego

Sklepy stacjonarne konkurujące o klientów ze sprzedażą internetową muszą zmaksymalizować jakość obsługi klienta. Powierzchnie handlowe z naturalnym oświetleniem dziennym zapewniają pełniejsze wrażenia podczas zakupów. Dobre światło dzienne tworzy również przyjemne środowisko dla pracowników. Naturalne światło tworzy komfortową przestrzeń, która zachęca do spędzania czasu. Rozwiązania w zakresie przeszkleń dachowych mogą być opłacalne i mają potencjał zmniejszenia zużycia energii sztucznej.

Dworzec Old Royal Station w Ballater 

Rozwiązania w zakresie światła dziennego dla lotnisk i dworców kolejowych stanowią wyzwanie dla projektantów. Jednak udana realizacja przynosi wspaniałe korzyści osobom, które często korzystają z tych zatłoczonych przestrzeni. Na lotniskach lub dworcach kolejowych podróżni często czują się sfrustrowani lub przytłoczeni. Na te emocje może jednak pozytywnie wpłynąć dobrze zaprojektowane doświetlenie światłem dziennym.

Bodmin Jail Hotel

Wykorzystanie potencjału światła dziennego w projektach hoteli i centrów konferencyjnych ma kilka zalet. Goście i odwiedzający mogą przyjemniej spędzić czas w bardziej naturalnie oświetlonych przestrzeniach ogólnodostępnych, a pracownicy wykazują większe zadowolenie i wzrost wydajności.