Zalety rozwiązań w zakresie światła dziennego w budynkach użyteczności publicznej
Każdy budynek użyteczności publicznej będzie miał inne potrzeby pod względem oświetlenia. Sposób wykorzystania przestrzeni wpływa na ilość wymaganego światła. Oczywiście ludzie odgrywają ważną rolę w odniesieniu do oświetlenia i tego, jak wpływa ono na samopoczucie dzięki ekspozycji na naturalne światło. Parametry eksploatacyjne i elastyczne projekty światła dziennego umożliwiają innowacyjne rozwiązania spełniające indywidualne potrzeby projektowe. Wspólne przestrzenie z atriami mogą tworzyć inspirujące i przyjemne przestrzenie do spędzania czasu.
Obszary ogólnodostępne zazwyczaj wymagają wielu oznakowań. Podobnie jest w budynkach użyteczności publicznej, które pełnią wiele funkcji i w których ruch jest duży. Zapewnienie światła dziennego zapewnia komfort w stresowych momentach. Ochrona i bezpieczeństwo również zyskują dzięki oświetleniu i wentylacji. Świetliki z wentylacją codzienną mogą również pomóc w spełnieniu wymagań dotyczących kontroli termicznej. Świetliki dachowe mogą być także wyposażone w wentylację oddymiającą (SHEV), zmniejszając ryzyko zarówno dla użytkowników, jak i budynku w przypadku pożaru.
Jednolite oświetlenie pomaga ludziom realizować różnorodne zadania we wspólnej przestrzeni. Zmieniające się światło dzienne łączy ludzi z otoczeniem i pomaga utrzymać rytm dobowy. W bibliotekach naturalne światło umożliwia skupienie się na pracy. Rozproszone światło dzienne redukuje również oślepienie generowane przez ekrany komputerów. Wentylację naturalną i mechaniczną można łączyć w celu stworzenia kontrolowanych warunków. Może to być przydatne, gdy chcemy zachować przedmioty lub kontrolować temperaturę w przestrzeni, w której przebywa zmienna liczba osób.