Pełne wsparcie techniczne w całym projekcie renowacyjnym


Pracownik budowlany wraz ze swoim współpracownikiem spoglądają na instalację świetlika z wnętrza wyremontowanego budynku

Istnieje kilka czynników, które wpływają na sukces projektów renowacji komercyjnych świetlików dachowych. Od wyboru odpowiedniego rozwiązania w zakresie światła dziennego i uzyskania odpowiedniego doradztwa technicznego, po wsparcie w zakresie montażu oraz bieżący serwis i konserwację. Harmonogramy są często napięte, dlatego warto zaangażować producenta świetlików, który może zaoferować wsparcie, wiedzę i doświadczenie techniczne w zakresie terminowej realizacji inwestycji renowacyjnej.

Określenie parametrów właściwego rozwiązania dla Twojego projektu budowlanego

Wczesna współpraca z producentem świetlików dachowych może pomóc w upewnieniu się, że specyfikacja rozwiązań dotyczących światła dziennego spełnia cele inwestycji remontowej. Nowe rozwiązania świetlików dachowych mogą wymagać dopasowania do istniejących otworów lub stanowić części całkowicie przebudowanego dachu. Dostępne jest wsparcie na placu budowy w postaci pomiarów dachu w celu jego oceny i potrzeb. Współpraca z dostawcą rozwiązań w zakresie światła dziennego może również dać odpowiedź na pytania dotyczące aktualnych przepisów i norm dotyczących oświetlenia dachowego. Nowoczesne rozwiązania świetlików dachowych umożliwiają dopasowanie się do niemal każdej sytuacji.

Na centralnym dworcu kolejowym Almere Centrum w Holandii modernizacja świetlików obejmuje niestandardowy system szklenia strukturalnego. Nowy system przeszklenia musiał odzwierciedlać wygląd istniejącego rozwiązania świetlików dachowych, ale jednocześnie spełniać dzisiejsze wymagania prawne i eksploatacyjne. W ramach remontu zastosowano wytrzymałe szkło o grubości 4 mm, które może pochłaniać duże siły wiatru.

Dach dworca kolejowego Almere Centrum. Monterzy pracują przy świetlikach kopułkowych i systemach szklenia strukturalnego.

Dach dworca kolejowego Almere Centrum. Monterzy pracują przy świetlikach kopułkowych i systemach szklenia strukturalnego.

Wiedza techniczna: praca z istniejącymi otworami dachowymi

Współpraca z producentem świetlików może zapewnić dopasowanie rozwiązań do istniejącej konstrukcji dachu i otworów świetlikowych. Istniejące otwory nie zawsze mają jednakowy rozmiar i kształt i mogą nie pasować do standardowych rozmiarów świetlików. Nośność dachu wpływa również na maksymalną masę nowych rozwiązań doświetlania światłem dziennym. Możliwość wyboru z szerokiej gamy dostępnych rozwiązań daje pewność znalezienia idealnego rozwiązania. Może być konieczne „mieszanie i dopasowywanie” produktów — na przykład użycie lżejszych rozwiązań poliwęglanowych w celu spełnienia niektórych wymagań dotyczących parametrów eksploatacyjnych i cięższych produktów szklanych w celu spełnienia innych wymogów.

Przewodnik po projektowania rozwiązań uwzględniających światło dzienne i norma EN 17037

Wsparcie instalacyjne w celu osiągnięcia określonych celów remontu świetlików

W zależności od wybranego rozwiązania świetlika ich producent może przeprowadzić Cię przez proces instalacji, informując o dostępnych opcjach. Dostępne są również podręczniki szkoleniowe i wsparcie na placu budowy ze strony wyspecjalizowanych instalatorów, którzy pomogą Ci osiągnąć cele projektu. Zabezpieczenie przed upadkiem poprawia bezpieczeństwo podczas montażu świetlików oraz ich konserwację na dachu. Wytrzymałe świetliki dachowe, które spełniają wszystkie aktualne normy produkcyjne, zapewniają odporność na uderzenia i ochronę przed upadkiem przy użyciu szkła laminowanego lub zintegrowanych siatek zabezpieczających. 

Firma VELUX zainstalowała wszystkie świetliki na dworcu kolejowym Almere Centrum, w tym system przeszklenia, 126 świetlików kopułkowych i przeszklenia elewacji. Ogniwa słoneczne (BIPV = wbudowane ogniwa fotowoltaiczne) zostały również zintegrowane z pochyłymi panelami szklanymi w ramach realizacji celu zrównoważonego rozwoju, aby uczynić Almere Centrum najbardziej ekologiczną stacją kolejową w całym kraju. Ten projekt był wieloaspektowy i zrealizowany na czas oraz zastosowano w nim zaawansowane specyfikacje, dokładne planowanie i terminową dostawą rozwiązań dotyczących światła dziennego.

Kompleksowe wsparcie obejmujące serwis i konserwację

W VELUX Commercial rozumiemy, jak ważne jest wsparcie w całym cyklu projektu komercyjnego, począwszy od wyboru produktu i udzielania porad technicznych po montaż i usługi posprzedażowe. Stałe wsparcie oznacza, że członkowie zespołu są gotowi udzielić fachowych porad technicznych w przypadku każdego zapytania. Zapewniamy szereg usług posprzedażowych, które pomogą Ci w konserwacji rozwiązania doświetlenia dachowego przez cały okres jego eksploatacji.

Zdjęcia przed i po remoncie świetlików dachowych przy użyciu świetlików modułowych VELUX.

Zdjęcia przed i po remoncie świetlików dachowych przy użyciu świetlików modułowych VELUX.

Informacje o VELUX Commercial

Oferta rozwiązań VELUX Commercial zapewnia pełną elastyczność w zakresie światła dziennego oraz wentylacji grawitacyjnej i oddymiającej (SHEV), a także dostępu do konserwacji. Asortyment naszych produktów obejmuje świetliki kopułkowe i przeszklenia dachów płaskich, pasma świetlne oraz systemy światła dziennego ze szkła. Zapewniamy elastyczność projektowania produktów oraz szereg akcesoriów.

Dzięki naszej eksperckiej wiedzy i specjalnemu wsparciu VELUX Commercial jest preferowanym partnerem w zakresie rozwiązań w zakresie światła dziennego i wentylacji.

Powiązane artykuły

Trzy terminale Nordhavn z instalacjami świetlików

Rozwiązania w zakresie światła dziennego pomagają tworzyć wysokiej jakości i atrakcyjne przestrzenie, w których komfortowo spędza się czas. Dostępna jest szeroka gama rozwiązań przeszkleń dachu, zapewniających maksymalizację światła dziennego w budynkach użyteczności publicznej. Budynki użyteczności publicznej są ogólnodostępne do użytku przez wszystkich obywateli. Przestrzenie publiczne, takie jak ratusze, są również uważane za budynki użyteczności publicznej.

Wnętrze szkoły Freinet De Harp w Gandawie w Belgii z systemem szklenia strukturalnego

Zrozumienie funkcjonalności budynku odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji o wyborze nowego rozwiązania światła dziennego w ramach projektu remontowego. Jeśli jesteśmy w stanie określić istotne czynniki związane z projektowaniem, specyfikacją i instalacją, możemy podejmować lepsze decyzje.

Świetliki modułowe zapewniają komfortową wentylację i naturalne światło w salach lekcyjnych i pomieszczeniach wspólnych w szkole Peder Lykke. Zdjęcie: ITCHY.

Wszyscy wiemy, że najlepszym antidotum na „zimową chandrę” jest spędzenie przerwy w cieplejszym, bardziej słonecznym klimacie, najlepiej z białymi piaszczystymi plażami i czystą turkusową wodą.

Widok z lotu ptaka na instalacje świetlików dachowych Otto Shuner AG

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego w budynkach przemysłowych przynosi szereg korzyści operacyjnych. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego zwiększa komfort, zdrowie i wydajność pracowników. Dobre zaprojektowanie dopływu światła dziennego może również pomóc w uczynieniu bezpieczeństwa priorytetem operacyjnym. VELUX Commercial może pomóc w wyborze najbezpieczniejszego rozwiązania do magazynu, fabryki, czy siedziby firmy.

Sophie Amalie Gaarden z zamontowanymi panelami szklanymi

Stosowanie światła dziennego w projektach obiektów opieki zdrowotnej ma kilka zalet. Dobre oświetlenie dzienne wspomaga powrót pacjentów do zdrowia i łączy ludzi ze światem zewnętrznym. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów spędzających długi czas na rekonwalescencji po leczeniu lub operacjach. Pomaga także pracownikom bardziej komfortowo wykonywać ich wymagające obowiązki. W miesiącach zimowych osoby cierpiące na chorobę afektywną sezonową (SAD) mogę mieć lepszy nastrój dzięki maksymalnej ekspozycji na naturalne światło. Okna i przeszklenia dachowe mogą odgrywać istotną rolę w pozytywnym nastawieniu, zdrowiu i produktywności.

Światło dzienne i architektura

Chociaż nauka o dobrym samopoczuciu jest stosunkowo nowa, projekt „Foresight” brytyjskiego rządu rzuca dużo światła na pięć czynników, które mają udowodniony wpływ na dobre samopoczucie¹. Doprowadziło to do zdefiniowania pięciu sposobów na dobre samopoczucie (nawiązuj kontakty, bądź aktywny, zwracaj uwagę, ucz się i dziel się z innymi)². Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób projektować budynki, które mogą pozytywnie wpływać na te pięć czynników?

Autor: Koen Steemers, profesor zrównoważonego projektowania i były szef katedry architektury na Uniwersytecie w Cambridge.