Renowacja świetlików i kluczowe czynniki do rozważenia


Wnętrze szkoły Freinet De Harp w Gandawie w Belgii z systemem szklenia strukturalnego
Wnętrze szkoły Freinet De Harp w Gandawie w Belgii z systemem szklenia strukturalnego

Zrozumienie funkcjonalności budynku odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji o wyborze nowego rozwiązania światła dziennego w ramach projektu remontowego. Jeśli jesteśmy w stanie określić istotne czynniki związane z projektowaniem, specyfikacją i instalacją, możemy podejmować lepsze decyzje.

Zaawansowane planowanie odgrywa ważną rolę w przypadku występowania ograniczeń czasowych i specyficznych wymagań budowlanych w projektach komercyjnych. Każdy budynek jest wyjątkowy. Świadomość wszystkich elementów projektu może pomóc w realizacji celów remontu. Odtwarzanie cech dla starszych budynków jest dodatkową przesłanką przy wyborze rozwiązań w zakresie światła dziennego.

Rozważenie kosztów i celów projektowych

Niezależnie od tego, czy chce się zachować istniejący styl budynku, czy stworzyć bardziej nowoczesny wygląd, przy wyborze projektu architektonicznego należy wziąć pod uwagę koszt projektu. Może to oznaczać, że niektóre funkcje lub aspekty wyglądu mogą wymagać wymiany.

Trzy typowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę: 

  • Wytrzymałość i trwałość świetlików dachowych
  • Tworzenie nowoczesnej estetyki
  • Spełnianie przepisów i standardów branżowych

Wcześniejsza ocena różnych dostępnych rodzajów świetlików, na przykład: ze szkła, poliwęglanu lub włókna szklanego, może pomóc w udoskonaleniu wstępnych projektów inwestycji remontowej. Zrozumienie wpływu, jaki te wybory mogą mieć w dłuższej perspektywie, wpłynie na decyzje, takie jak wymiana istniejących świetlików dachowych lub dążenie do całkowitej wymiany dachu.

Widok wnętrza przed i po instalacji świetlika Grillodur w ramach inwestycji remontowej w Szwajcarii.

Widok wnętrza przed i po instalacji świetlika Grillodur w ramach inwestycji remontowej w Szwajcarii.

Przewodnik po projektowania rozwiązań uwzględniających światło dzienne i norma EN 17037

Kwestie operacyjne dotyczące całości inwestycji renowacyjnej

Stosowanie praktycznej fachowej wiedzy i doświadczenia jest ważne w inwestycji renowacyjnej. Na przykład w jednym projekcie komercyjnym może być konieczne zachowanie pracy budynku przez cały czas trwania inwestycji, natomiast w innym istnieje możliwość szybszej instalacji poza godzinami otwarcia. Obie opcje są możliwe, a czas trwania projektu będzie częścią każdego procesu podejmowania decyzji operacyjnych, na który wpływ mają przepisy dotyczące kosztów i bhp.

Maksymalizacja dopływu naturalnego światła i świeżego powietrza do wnętrza budynku komercyjnego mogą być dwoma z wielu czynników związanych z udanym remontem. Miarą sukcesu inwestycji może być również zapewnienie jak najdłuższego czasu pracy budynków, takich jak dworce kolejowe, szkoły, czy obiekty sportowe. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na władze samorządowe, pomagając jednocześnie obniżyć koszty. 

Konserwacja remontowanych świetlików

Regularna konserwacja i naprawy mogą wydłużyć żywotność elementów dachu. Możliwe, że jednym z celów renowacji jest zapewnienie lepszego dostępu do dachu. Dokładne przeglądy istniejących dachów są niezbędne do zidentyfikowania wszystkich możliwych problemów.

Wykraczanie poza wymogi regulacyjne

Określanie parametrów eksploatacyjnych i instalacja rozwiązań światła dziennego i wentylacji umożliwiają rozwiązanie wszelkich obaw związanych z wydajnością i zrównoważonym rozwojem. Podczas remontu budynku planowanie związane z kontrolą termiczną, zrównoważonym rozwojem i dobrym samopoczuciem użytkowników może przynieść długofalowe pozytywne rezultaty.

Stworzenie komfortowego środowiska dla osób użytkujących budynek komercyjny powinno być częścią celu realizacji projektu. Zapewnienie spełnienia standardów produkcyjnych i wymagań dotyczących natężenia światła w pomieszczeniach przemysłowych, takich jak magazyny, w których używane są maszyny, jest dodatkowym aspektem planowania. Placówki edukacyjne również korzystają z redukcji oślepienia i równomiernego naświetlenia całej klasy.

Przejeżdżający pociąg

Pociąg przejeżdżający przez dworzec kolejowy Almere Centrum w Holandii.

Kontrola przeciwpożarowa i wentylacja

W przypadku pożaru największym zagrożeniem dla użytkowników budynku może być dym. Instalacja wentylacji oddymiającej (SHEV) składa się z automatycznie otwieranych klap (ang. automatic opening vent, AOV), zaprojektowanych, przetestowanych i oznaczonych znakiem CE zgodnie z normą EN 12101‑2:2003. Jest to krytyczny obszar określania parametrów eksploatacyjnych remontu świetlików, który należy wziąć pod uwagę. Współpraca z zaufanym producentem, który może udzielić fachowej porady na temat tego, w jaki sposób przetestowane komponenty spełniają wymagania dotyczące odporności ogniowej, zapewnia lepsze zrozumienie środków ochronnych. Udany remont może zapewnić lepsze wskaźniki kontrolowanej wentylacji bez zmniejszania efektywności energetycznej.

VELUX Commercial oferuje pełny wachlarz rozwiązań w zakresie światła dziennego. Oferta obejmuje świetliki kopułkowe i przeszklenia dachów płaskich, pasma świetlne oraz systemy światła dziennego ze szkła. Zapewniamy elastyczność w projektowaniu i oferujemy szereg akcesoriów spełniających oczekiwania inwestora.

Z nami otrzymasz wsparcie w zakresie całego projektu remontowego. Zakres wsparcia obejmuje dobór produktów, doradztwo techniczne, montaż oraz obsługę posprzedażową. Pomagamy zapewnić skuteczną realizację Twojego projektu budowlanego. Dzięki naszej eksperckiej wiedzy i ciągłemu wsparciu VELUX Commercial jest preferowanym partnerem w dziedzinie rozwiązań w zakresie światła dziennego i wentylacji. Pobierz nasz dokument dotyczący renowacji, aby dowiedzieć się więcej.

Powiązane artykuły

Świetliki modułowe zapewniają komfortową wentylację i naturalne światło w salach lekcyjnych i pomieszczeniach wspólnych w szkole Peder Lykke. Zdjęcie: ITCHY.

Wszyscy wiemy, że najlepszym antidotum na „zimową chandrę” jest spędzenie przerwy w cieplejszym, bardziej słonecznym klimacie, najlepiej z białymi piaszczystymi plażami i czystą turkusową wodą.

Widok z lotu ptaka na instalacje świetlików dachowych Otto Shuner AG

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego w budynkach przemysłowych przynosi szereg korzyści operacyjnych. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego zwiększa komfort, zdrowie i wydajność pracowników. Dobre zaprojektowanie dopływu światła dziennego może również pomóc w uczynieniu bezpieczeństwa priorytetem operacyjnym. VELUX Commercial może pomóc w wyborze najbezpieczniejszego rozwiązania do magazynu, fabryki, czy siedziby firmy.

Jumbo Food Market, z systemem Vario Thermal jako instalacją świetlika dachowego

Sklepy stacjonarne konkurujące o klientów ze sprzedażą internetową muszą zmaksymalizować jakość obsługi klienta. Powierzchnie handlowe z naturalnym oświetleniem dziennym zapewniają pełniejsze wrażenia podczas zakupów. Dobre światło dzienne tworzy również przyjemne środowisko dla pracowników. Naturalne światło tworzy komfortową przestrzeń, która zachęca do spędzania czasu. Rozwiązania w zakresie przeszkleń dachowych mogą być opłacalne i mają potencjał zmniejszenia zużycia energii sztucznej.

Dworzec Old Royal Station w Ballater 

Rozwiązania w zakresie światła dziennego dla lotnisk i dworców kolejowych stanowią wyzwanie dla projektantów. Jednak udana realizacja przynosi wspaniałe korzyści osobom, które często korzystają z tych zatłoczonych przestrzeni. Na lotniskach lub dworcach kolejowych podróżni często czują się sfrustrowani lub przytłoczeni. Na te emocje może jednak pozytywnie wpłynąć dobrze zaprojektowane doświetlenie światłem dziennym.

Centrum sportowe Bertrange ze specjalnym systemem oświetlenia dziennego Grillodur

Rozwiązania w zakresie światła dziennego wpływają na lepsze wrażenia osób korzystających z obiektów sportowych. Naturalne światło podczas rekreacji pomaga zapewnić użytkownikom komfort podczas ćwiczeń. Obiekty komunalne są lepiej wykorzystywane, gdy budynek ma zbilansowane natężenie światła i dużo świeżego powietrza. Udowodniono, że połączenie z otoczeniem poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Bodmin Jail Hotel

Wykorzystanie potencjału światła dziennego w projektach hoteli i centrów konferencyjnych ma kilka zalet. Goście i odwiedzający mogą przyjemniej spędzić czas w bardziej naturalnie oświetlonych przestrzeniach ogólnodostępnych, a pracownicy wykazują większe zadowolenie i wzrost wydajności.