Projektowanie rozwiązań w zakresie światła dziennego dla obiektów sportowych


Centrum sportowe Bertrange ze specjalnym systemem oświetlenia dziennego Grillodur
Centrum sportowe Bertrange ze specjalnym systemem oświetlenia dziennego Grillodur

Rozwiązania w zakresie światła dziennego wpływają na lepsze wrażenia osób korzystających z obiektów sportowych. Naturalne światło podczas rekreacji pomaga zapewnić użytkownikom komfort podczas ćwiczeń. Obiekty komunalne są lepiej wykorzystywane, gdy budynek ma zbilansowane natężenie światła i dużo świeżego powietrza. Udowodniono, że połączenie z otoczeniem poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Dobrze oświetlone i wentylowane obiekty sportowe pomagają Twoim klientom dłużej ćwiczyć. Połączenie z otoczeniem może również sprawić, że ludzie będą mogli korzystać z obiektów sportowych w miesiącach zimowych, kiedy ilość światła dziennego w ciągu dnia jest największa. To łączy ludzi z naturą podczas ćwiczeń i tworzy przestrzeń, w której chce się przebywać.

Pięć popularnych halowych obiektów sportowych:

  • Siłownia
  • Spa i pływalnia
  • Hale sportowe
  • Pawilony
  • Kręgielnie

Wymagania dotyczące oświetlenia obiektów sportowych

W większych obiektach, takich jak hale sportowe, jednorodne oświetlenie może być problemem, szczególnie gdy światło jest sztuczne. Może to wynikać z różnorodności funkcji obiektu i wymagań dyscyplin sportowych. Należy jednak pamiętać, że wymagania dotyczące natężenia oświetlenia różnią się w zależności od aktywności i poziomu konkurencji. W sportach kontaktowych, takich jak piłka nożna, zwykle wymagane jest większe natężenie oświetlenia. Dotyczy to również sytuacji, gdy poziom konkurencji wzrasta, co jest szczególnie ważne podczas organizowania wydarzeń i imprez z udziałem zarówno początkujących, jak i zaawansowanych sportowców.

Zewnętrzne stowarzyszenia i organizacje zawodowe mają jasne oczekiwania, jeśli chodzi o oświetlenie. W projektowaniu często wymagane jest połączenie światła sztucznego i naturalnego. Jednorodne oświetlenie ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wrażenia podczas aktywności sportowej. Jest to szczególnie ważne, gdy obiekty przemieszczają się między jasnymi i ciemnymi przestrzeniami, co stanowi potencjalną przyczynę obrażeń lub urazów. Lampy na suficie mogą również utrudniać widzenie, oślepiając podczas patrzenia w górę. Ale dzięki połączeniu okien pionowych i rozwiązań przeszkleń dachowych można osiągnąć równomierną dystrybucję światła.

Minimalny wymagany poziom luksów podczas większości zajęć sportowych:

  • Od 200 do 300 luksów

Maksymalny wymagany poziom luksów w większości obiektów sportowych:

  • Do 1000 luksów

Zapewnienie dodatkowego komfortu w obiektach sportowych

Redukcja odblasków jest ważna, aby nie oślepiać i nie dezorientować osób uprawiających sport. Rozwiązania światła dziennego mogą być wyposażone w półprzezroczyste przeszklenia lub rolety, aby wyeliminować oślepienie i cienie. To z kolei zmniejsza ryzyko przegrzania wskutek bezpośredniego działania promieni słonecznych w cieplejszych miesiącach. Rozwiązania wentylacyjne dodatkowo ułatwiają kontrolowanie temperatury wewnętrznej. Dostarczanie świeżego powietrza poprawia komfort osób uprawiających sport i zwiększa ich wydolność.

Wykonane na zamówienie pasmo świetlne z poliwęglanu, Braywick Leisure Centre

Zrealizowane na zamówienie poliwęglanowe pasma świetlne w centrum rekreacyjnym Braywick Leisure Centre — studium przypadku

Świetliki z rozproszonym przeszkleniem mogą zredukować odbicie światła od wody w basenach i pomóc chronić graczy przed przedmiotami znajdującymi się w powietrzu, pozwalając im skupić się na tym, co właśnie robią. Dostępne są również rozwiązania świetlików odpornych na piłki i uderzenia. Lekkie okna dachowe są idealne do projektów renowacyjnych, w których stosowanie dodatkowych podpór dla cięższych konstrukcji może być niepraktyczne.

Dostępne rozwiązania w zakresie światła dziennego dla obiektów sportowych

VELUX Commercial oferuje pełną gamę rozwiązań w zakresie światła dziennego i naturalnej wentylacji. Zapewniamy wentylację oddymiającą (SHEV), a także wsparcie po zrealizowaniu inwestycji. W nowobudowanych i remontowanych obiektach można stosować szeroką gamę rozwiązań. Obejmują one świetliki kopułkowe i przeszklenia dachu płaskiego, pasma świetlne oraz systemy światła dziennego ze szkła.

W Maidenhead w Anglii w centrum rekreacyjnym Braywick Leisure Centre, firma VELUX Commercial dostarczyła na zamówienie poliwęglanowe pasmo świetlne. W projekcie zastosowano zintegrowaną wentylację do centralnej galerii i rozproszone światło dzienne. Minimalizacja odblasków pozwala odwiedzającym z podziwem patrzeć na te oszałamiające drewniane łuki.

W VELUX Commercial nasza wiedza i wsparcie obejmuje wybór produktu, doradztwo techniczne, instalację i pomoc po sprzedaży.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc zrealizować Twoje cele.

ebook: Designing daylight solutions for commercial buildings

Powiązane artykuły

Światło dzienne i architektura

Chociaż nauka o dobrym samopoczuciu jest stosunkowo nowa, projekt „Foresight” brytyjskiego rządu rzuca dużo światła na pięć czynników, które mają udowodniony wpływ na dobre samopoczucie¹. Doprowadziło to do zdefiniowania pięciu sposobów na dobre samopoczucie (nawiązuj kontakty, bądź aktywny, zwracaj uwagę, ucz się i dziel się z innymi)². Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób projektować budynki, które mogą pozytywnie wpływać na te pięć czynników?

Autor: Koen Steemers, profesor zrównoważonego projektowania i były szef katedry architektury na Uniwersytecie w Cambridge.

Istnieje kilka czynników, które wpływają na sukces projektów renowacji komercyjnych świetlików dachowych. Od wyboru odpowiedniego rozwiązania w zakresie światła dziennego i uzyskania odpowiedniego doradztwa technicznego, po wsparcie w zakresie montażu oraz bieżący serwis i konserwację. Harmonogramy są często napięte, dlatego warto zaangażować producenta świetlików, który może zaoferować wsparcie, wiedzę i doświadczenie techniczne w zakresie terminowej realizacji inwestycji renowacyjnej.

Trzy terminale Nordhavn z instalacjami świetlików

Rozwiązania w zakresie światła dziennego pomagają tworzyć wysokiej jakości i atrakcyjne przestrzenie, w których komfortowo spędza się czas. Dostępna jest szeroka gama rozwiązań przeszkleń dachu, zapewniających maksymalizację światła dziennego w budynkach użyteczności publicznej. Budynki użyteczności publicznej są ogólnodostępne do użytku przez wszystkich obywateli. Przestrzenie publiczne, takie jak ratusze, są również uważane za budynki użyteczności publicznej.

Wnętrze szkoły Freinet De Harp w Gandawie w Belgii z systemem szklenia strukturalnego

Zrozumienie funkcjonalności budynku odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji o wyborze nowego rozwiązania światła dziennego w ramach projektu remontowego. Jeśli jesteśmy w stanie określić istotne czynniki związane z projektowaniem, specyfikacją i instalacją, możemy podejmować lepsze decyzje.

Świetliki modułowe zapewniają komfortową wentylację i naturalne światło w salach lekcyjnych i pomieszczeniach wspólnych w szkole Peder Lykke. Zdjęcie: ITCHY.

Wszyscy wiemy, że najlepszym antidotum na „zimową chandrę” jest spędzenie przerwy w cieplejszym, bardziej słonecznym klimacie, najlepiej z białymi piaszczystymi plażami i czystą turkusową wodą.

Widok z lotu ptaka na instalacje świetlików dachowych Otto Shuner AG

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego w budynkach przemysłowych przynosi szereg korzyści operacyjnych. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego zwiększa komfort, zdrowie i wydajność pracowników. Dobre zaprojektowanie dopływu światła dziennego może również pomóc w uczynieniu bezpieczeństwa priorytetem operacyjnym. VELUX Commercial może pomóc w wyborze najbezpieczniejszego rozwiązania do magazynu, fabryki, czy siedziby firmy.