Kontrolowanie nadmiernego oślepienia
Oślepienie powstaje, gdy w polu widzenia znajdują się zbyt jasne obszary lub gdy współczynnik kontrastu jest wysoki. Niemniej jednak oślepienie powodowane przez światło dzienne różni się od oślepienia powodowanego przez elektryczne źródła światła pod względem wielkości, złożonego rozkładu luminancji i poziomu akceptacji użytkowników (np. ludzie są bardziej tolerancyjni wobec oślepienia światłem dziennym)⁴.
Chociaż wysoki poziom światła dziennego w klasie zapewniany przez duże okna i świetliki jest optymalny, nadal należy je kontrolować, aby uniknąć nadmiernego oślepienia, który może pochodzić z bezpośredniego światła słonecznego. Problem ten staje się coraz bardziej dotkliwy w dzisiejszych czasach, gdy powszechnie stosuje się tablice interaktywne i projektory w salach lekcyjnych.
Jednym z ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy kontrolowaniu oślepienia i kontrastu, jest ustawienie okien. Większe przeszklenia powinny być skierowane na północ, aby umożliwić jak najrozleglejsze przenikanie rozproszonego światła dziennego w ciągu dnia/roku.
Innym skutecznym rozwiązaniem kontroli oślepienia jest instalacja łatwych w obsłudze nieprzezroczystych rolet do kontrolowania poziomu światła dziennego. Alternatywą dla rolet jest trwałe zaciemnienie zewnętrzne, jednak może to nadal wymagać zastosowania dodatkowych urządzeń zaciemniających, w zależności od indywidualnych okoliczności i wymagań.
Można zastosować inne urządzenia chroniące przed słońcem, takie jak zasłony, rolety dekoracyjne itp., wykonane z tkanin, folii lub perforowanych materiałów nieprzezroczystych. To wszystko w różnym stopniu ograniczy występowanie oślepienia w zależności od właściwości optycznych materiału, ustawienia okna, położenia geograficznego i godzin nasłonecznienia w roku, powierzchni przeszklenia i przepuszczalności szyby oraz odległości użytkownika od źródła światła.
Właściwości materiałów i poziomy ochrony przed oślepieniem dla tego typu urządzeń chroniących przed promieniowaniem słonecznym są określone w europejskiej normie EN 14501 „Zasłony i żaluzje” oraz europejskiej normie EN 17037 „Światło dzienne w budynkach”.
Równie ważna jest kwestia kontrastu. Kluczowe znaczenie w rozważaniach dotyczących zarówno oślepienia, jak i kontrastu ma różnica między jasnością bezwzględną a względną. Zastanów się, jak światła drogowe mogą oślepiać w nocy, a być ledwo zauważalne w ciągu dnia. Podobnie silne źródło światła będzie powodować znacznie mniejsze oślepienie i kontrast w ogólnie jasno oświetlonym pomieszczeniu w porównaniu do, powiedzmy, pojedynczego dużego okna, zapewniającego dostęp do bezpośredniego światła słonecznego, w pomieszczeniu słabo oświetlonym.
Zaleca się, aby praktyczna zasada dotycząca „stosunku luminancji” między zadaniem wzrokowym a bliskim otoczeniem (np. sąsiednią lub peryferyjną powierzchnią ściany) nie przekraczała 1:10 w polu widzenia. Obecnie, w nowoczesnych biurach projektowanych na planie otwartym, a zwłaszcza z oknami w polu widzenia, stosunek między oknem a sąsiednimi powierzchniami może wynosić 20:1 lub więcej. Ten stosunek luminancji wyraża stosunek luminancji w polu widzenia centralnego do widzenia peryferyjnego otoczenia³.
Okna a świetliki
Dobry rozkład światła dziennego w całym pomieszczeniu często najlepiej osiągnąć, stosując kilka różnych źródeł światła dziennego, takich jak połączenie świetlików i okien, co może również zapewnić zmniejszony poziom oślepienia i kontrastu. Nie zapominajmy jednak, jak ważny jest widok. „Gdy siedzimy przy oknie, tolerujemy dużą ilość światła dziennego i wolimy cieszyć się widokiem na zewnątrz niż zasunąć okno roletą i korzystać ze sztucznego oświetlenia”⁴.
W pomieszczeniach, w których nawet duże przeszklenia okienne nie przepuszczają wystarczającej ilości światła dziennego lub w których ich instalacja jest po prostu niemożliwa — takich jak bardzo duże sale lekcyjne, sale wykładowe lub wewnętrzne obszary ogólnodostępne w centrum budynku — świetliki są świetnym rozwiązaniem wartym rozważenia. Otwierane świetliki, strategicznie rozmieszczone w ogólnym projekcie budynku, umożliwiają przenikanie dużej ilości światła dziennego w ciemne zimowe miesiące, zapewniając jednocześnie świeże powietrze przez cały rok, poprawiając jakość powietrza wewnętrznego i ułatwiając regulację temperatury.