Od fabryki włókienniczej do placówki dydaktycznej


Autor: VELUX Commercial
Szkoła Ryparken Lille Skole z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights
Szkoła Ryparken Lille Skole z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights.

Szkoła Ryparken Lille Skole (dosłownie „mała szkoła Ryparken”) znajduje się w stuletniej dawnej fabryce włókienniczej w Kopenhadze. Szkoła i jej użytkownicy przez lata cierpieli z powodu zrujnowanego budynku, aż na początku 2010 roku zarząd szkoły podjął decyzję o rozpoczęciu gruntownego remontu.

Przebudowa obejmowała wymianę starych świetlików z jedną szybą na 85 nieotwieranych i 12 wentylowanych świetlików modułowy VELUX z potrójną szybą.

 Budowanie lepszych szkół

Jak najlepiej wykorzystać okoliczności

Stara fabryka włókiennicza, którą przekształcono w szkołę, wykazywała znaczne oznaki starzenia. Dach przeciekał, a zużycie energii na ogrzewanie budynku dosłownie uciekało przez dach.

Rozbiórka nigdy nie wchodziła w grę, ponieważ byłaby zbyt droga, a te słynne budynki i tak są pod ochroną. Dlatego zamiast tego szkoła zdecydowała się na inwestycję renowacyjną, aby zmodernizować budynek, jednocześnie poprawiając klimat w szkolnych pomieszczeniach poprzez zapewnienie światła dziennego, świeżego powietrza oraz lepszej kontroli temperatury.

Architekci szybko spojrzeli w sufit, aby zrealizować wizję szkoły, ponieważ kultowy dach szedowy z pomalowanym na ciemny kolor szkłem był doskonałą okazją do zaspokojenia dwóch potrzeb za jednym zamachem.

Komfortowa temperatura i stężenie CO₂ przez cały rok

W zmiennym klimacie pór roku, takim jak w Danii, zapewnienie komfortowego klimatu w pomieszczeniach może być trudne. Niewystarczająca liczba okien i innych możliwości wentylacji oznacza, że latem temperatury mogą gwałtownie wzrosnąć, a brak wentylacji może oznaczać podwyższone stężenie CO₂ i niską jakość powietrza w pomieszczeniach przez cały rok.

Szkoła Ryparken Lille Skole, Dania.

Szkoła Ryparken Lille Skole, Dania.

Z drugiej strony w budynku ze zbyt dużą liczbą okien użytkownicy mogą zamarznąć w mroźne zimowe miesiące. O ile oczywiście okna nie są odpowiednio izolowane. To jedno z wyzwań stojących przed architektami pracującymi w klimacie, w którym występują różne pory roku: jak zapewnić dobry klimat w pomieszczeniach przy jednoczesnym dostarczeniu odpowiedniej ilości światła dziennego przez cały rok?

Kluczowym elementem są odpowiednie, izolowane termicznie okna i świetliki z co najmniej podwójnymi szybami. Wedle współczesnych standardów jednoszybowe okna w szkole Ryparken Lille Skole stanowiły istny mostek termiczny, który pozwalał na ucieczkę ciepła przez dach.

Dzięki wysoce efektywnym właściwościom termicznym nowej potrójnej szyby, świetliki modułowe VELUX Modular Skylights, choć wpuszczają dużą ilość światła dziennego zimą, nie powodują obniżenia temperatury i nie generują niebotycznych rachunków za ogrzewanie.

Świeże powietrze przez dach

Izolacja to tylko część historii. Aby utrzymać dobre stężenie CO₂ i przyjemną temperaturę latem, potrzebny jest również dostęp do świeżego powietrza — szczególnie w budynku takim jak szkoła Ryparken Lille Skole, gdzie liczba okien fasadowych jest ograniczona. W celu zapewnienia skutecznej wentylacji sal lekcyjnych jednym z kluczowych zamierzeń inwestycyjnych było stworzenie dużej powierzchni wentylowanej.

Świetliki modułowe VELUX zapewniają optymalne rozwiązanie wentylacyjne dzięki 12 modułom wentylacyjnym zainstalowanym w projekcie. Pozwala to na znaczny poziom wentylacji, jednocześnie zwiększając komfort, zdrowie, samopoczucie i wydajność uczniów.

Szkoła Ryparken Lille Skole, Dania.

Szkoła Ryparken Lille Skole, Dania.

Możliwe jest zaprojektowanie świetlików modułowych VELUX z maksymalnie 50% modułami wentylacyjnymi, a wszystkie moduły po zamknięciu wyglądają identycznie, więc nie wpływa to negatywnie na wizualny aspekt projektu.

Co więcej, wentylowane moduły można ustawić tak, aby działały automatycznie. Te automatyczne, wentylowane moduły są szczególnie przydatne w szkole takiej jak Ryparken Lille Skole, gdzie zajęcia i przerwy odbywają się w stałych odstępach czasu. Oznacza to, że można ustawić godziny wentylacji, w których wentylowane moduły współpracują z czujnikami CO₂, automatycznie otwierając się podczas przerw, jeśli potrzebne jest świeże powietrze.

Automatyczne moduły wentylowane zapewniają również zdrowszy klimat w pomieszczeniach, tzn. mniejszą ilość CO₂ i cząstek w powietrzu oraz lepsze naturalne chłodzenie w cieplejszych miesiącach letnich.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku. Szkoła stała się znacznie lepszym miejscem pracy, w których panuje lepsze środowiska dla wszystkich” – mówi Mette Lisbjerg Jensen, dyrektor szkoły Ryparken Lille Skole.

Niska jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa na wyniki dzieci w wieku szkolnym

Badania wykazały, że niska jakość powietrza w pomieszczeniach obniża wyniki w nauce dzieci, natomiast dobra jakość powietrza poprawia wydajność w sali lekcyjnej.

„Nasza wspaniała szkoła potrzebowała kochającej ręki, nie tylko po to, by zapewnić długowieczność samego budynku, ale także po to, by była przyjemnym miejscem zarówno dla dzieci, jak i pracowników”. - Mette Lisbjerg Jensen, dyrektor szkoły;

Powiązane artykuły

Szkoła Hessenwaldschule z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Nie ma wątpliwości, że fizyczny projekt sal lekcyjnych może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na efekty uczenia się dzieci. Jednym z kluczowych czynników zidentyfikowanych w badaniach w ciągu ostatnich kilku dekad jest znaczenie stałego komfortu cieplnego.

Hessenwaldschule

Podobnie jak miski owsianki w znanej bajce o Złotowłosej i trzech niedźwiadkach, temperatura w klasach nie powinna być ani za wysoka, ani za niska, lecz w sam raz.

Modułowe świetliki VELUX zapewniają dopływ światła dziennego w Exeter College

Czy wiesz, że dobrze zaprojektowane sale lekcyjne mają znaczący wpływ na wyniki w nauce? Badania wykazały, że lepsze cechy fizyczne klas lekcyjnych mogą polepszyć wyniki szkolne uczniów.

Ecole Maternelle René Guest z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Ważną funkcją przegród zewnętrznych budynku jest ochrona wnętrza przed niepożądanym hałasem z zewnątrz. Izolacja akustyczna jest ważnym parametrem elementów budynku, ponieważ hałas zewnętrzny może mieć negatywny wpływ na zdrowie, nastrój i zdolność uczenia się.

Przeszklenie dachu składające się z modułów pasma świetlnego Longlights 5–30˚, Hessenwaldschule, Weiterstadt, Frankfurt, Niemcy

Dobrze zaprojektowane sale lekcyjne mogą pomóc w poprawie wyników uczniów w nauce. Jednym z decydujących czynników jest dobre środowisko akustyczne. W tym artykule przyjrzymy się, co naprawdę oznacza hałas w salach lekcyjnych i jak architekci i projektanci mogą zminimalizować jego negatywne skutki.

Dzieci w sali lekcyjnej wypełnionej światłem dziennym — VELUX Commercial

Sprawianie, że uczniowie młodszych klas czują się w sali lekcyjnej jak u siebie, sprzyja zwiększaniu u nich poczucia własnej wartości i odpowiedzialności, a także, jak wykazano, poprawia wyniki w nauce.