Zdjęcie: Gerry Johansson
Ocena po rozpoczęciu użytkowania pierwszego budynku, który uzyskał certyfikat LEED Platinum w USA — Philip Merrill Environmental Center — pokazuje bardzo dużą satysfakcję ze światła dziennego, pomimo obaw związanych z dyskomfortem wzrokowym (Heerwagen i Zagreus, 2005). Sugeruje to, że ludzie mogą docenić psychologiczne korzyści płynące ze światła dziennego, nawet gdy światło dzienne stwarza trudności w pracy z powodu oślepienia i nierównomiernego rozsyłu światła.
Z pewnością rodzaje zadań wizualnych, które wykonujemy w dzisiejszych środowiskach pracy, bardzo różnią się od codziennych zadań naszych przodków. Gotowanie, wytwarzanie narzędzi, rozmowy, zbieractwo i polowanie mogą być skutecznie prowadzone w bardzo różnych warunkach świetlnych. W przeciwieństwie do tego, czytanie i praca przy komputerze wymagają znacznie większego stopnia ostrości wzroku, co może być trudniejsze w niektórych środowiskach oświetlonych światłem dziennym. Jednak w jednolicie oświetlonym środowisku, które może być odpowiednie do pracy biurowej, brakuje psychologicznej, a być może biologicznej, wartości światła dziennego.
Postawy wobec światła dziennego i światła elektrycznego
W badaniu pracowników biurowych w wieżowcu w Seattle poproszono respondentów o porównanie względnych mierników światła dziennego i światła elektrycznego dla komfortu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia, zdrowia oczu, wydajności pracy, prac wymagających dokładnej obserwacji i estetyki biura (Heerwagen i Heerwagen, 1986). Wyniki pokazują, że respondenci ocenili światło dzienne lepiej niż światło elektryczne pod względem wszystkich zmiennych, zwłaszcza pod względem komfortu psychicznego, zdrowia i estetyki. Ocenili światło dzienne i światło elektryczne jako równie dobre do zadań wizualnych.
Ponadto badania przeprowadzone w szpitalach, dotyczące zależności między poziomem światła dziennego w pomieszczeniach a wynikami pacjentów, wykazały, że pacjenci cierpiący na chorobę dwubiegunową, przebywający w jasnych, skierowanych na wschód pomieszczeniach, przebywali w szpitalu średnio o 3,7 dnia krócej niż osoby przebywające w pomieszczeniach skierowanych na zachód. (Benedetti i inni), 2001). Podobne wyniki uzyskali Beauchamine i Hays (1996) u pacjentów psychiatrycznych. Osoby w najjaśniejszych pomieszczeniach przebywały w szpitalu średnio o 2,6 dnia krócej. Jednak żadne z tych badań nie dostarcza danych na temat rzeczywistych poziomów światła w salach pacjentów lub światła wpadającego do siatkówki, więc trudno jest wyciągnąć wnioski na temat poziomów ekspozycji.
W nowszych badaniach przeprowadzonych w szpitalu w Pittsburghu faktycznie zmierzono poziom jasności w pomieszczeniu. Walch i inni (2005) przebadali 89 pacjentów, którzy przeszli planową operację szyjki macicy i kręgosłupa. Połowa pacjentów znajdowała się po jasnej stronie szpitala, natomiast druga połowa znajdowała się w skrzydle szpitalnym sąsiadującym z budynkiem, który blokował dostęp słońca do pomieszczeń. Zespół badawczy zmierzył rodzaje leków i ich koszt, a także funkcjonowanie psychologiczne dzień po operacji i przy wypisie ze szpitala.
Naukowcy przeprowadzili również obszerne pomiary fotometryczne światła w każdym pomieszczeniu, w tym poziom światła przy oknie, na ścianie naprzeciwko łóżka pacjenta i przy wezgłowiu łóżka (które prawdopodobnie znajdowałoby się na poziomie oczu pacjenta lub w jego pobliżu). Wyniki pokazały, że osoby przebywające w jaśniejszych pomieszczeniach miały o 46% większe natężenie światła słonecznego. Pacjenci w najjaśniejszych pomieszczeniach przyjmowali również o 22% mniej leków przeciwbólowych na godzinę i doświadczali mniej stresu i minimalnie mniejszego bólu. Spowodowało to spadek o 21% kosztów leków dla osób przebywających w najjaśniejszych pomieszczeniach. Jednak mechanizmy łączące jasne światło z bólem są obecnie nieznane.
Inne potencjalne korzyści płynące ze światła dziennego w pomieszczeniach obejmują poprawę poczucia witalności, zmniejszenie senności w ciągu dnia i zmniejszenie niepokoju. Na przykład, szeroko zakrojone badanie ekspozycji pracowników biurowych na światło w okresie zimowym w Szwecji pokazuje, że nastrój i witalność u zdrowych osób, u których ekspozycja na jasne światło dzienne była większa, uległy poprawie (Partonen i Lönngvist, 2000). Inne badanie pokazuje, że półgodzinna ekspozycja na jasne światło dzienne podczas siedzenia w sąsiedztwie okien zmniejsza popołudniową senność u zdrowych dorosłych osób (Kaida i in., 2006). W tym badaniu poziomy światła dziennego wahały się od około 1000 luksów do ponad 4000 luksów, w zależności od warunków atmosferycznych. Kaida i in. odkryli, że światło dzienne było prawie tak samo skuteczne jak krótka drzemka w zmniejszaniu normalnej poobiedniej senności i zwiększaniu czujności.