Zdjęcie: Christian Alsing
Jak wpływa na nas tak znacznie wykorzystanie sztucznego oświetlenia?
- Sztuczne światło, np. elektryczne, pogarsza nasze zdrowie psychiczne.
- Diody LED, używane w wielu miejscach jako lepsze rozwiązanie w stosunku do oświetlenia elektrycznego, emitują duże ilości „białego światła z silną składową niebieską”, które nakazuje naszemu ciału „obudzić się”. Zaburza to nasz całodobowy rytm wewnętrzny, osłabiając nasze zdrowie fizyczne, czujność, pamięć i nastrój.
- Na dłuższą metę wszystko to może przyczynić się do zaburzeń snu.
- Naraża nas również na większe ryzyko chorób, otyłości, cukrzycy i depresji.
- Wykorzystywanie sztucznego światła w nocy − na przykład przez pracowników nocnej zmiany − powiązano nawet z wyższymi przypadkami wrzodów trawiennych, a nawet niektórymi rodzajami raka.
Lepszy dostęp do światła dziennego wiąże się natomiast z następującymi czynnikami:
- Większa odczuwana witalność.
- Zmniejszona senność w ciągu dnia.
- Mniejszy stres i niepokój.
- Krótszy pobyt w szpitalu: − Badania przeprowadzone w szpitalach dowiodły, że lepsze oświetlenie dzienne może prowadzić do skrócenia pobytu w szpitalu o 2–4 dni w przypadku pacjentów psychiatrycznych i z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi¹.
- Zmniejszenie o jedną trzecią ryzyka słabego snu i zaburzeń nastroju na każde dodatkowe pół godziny światła dziennego².
Wpływ światła dziennego na wydajność
Ponieważ światło dzienne ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i funkcje poznawcze, nic dziwnego, że dostęp do światła dziennego dramatycznie wpływa na wydajność − zarówno na gruncie edukacyjnym, jak i zawodowym. Chociaż powszechnie uznaje się ten fakt, przytłaczająca liczba biur i sal lekcyjnych nie zapewnia odpowiedniego światła dziennego.
Na przykład, jeśli chodzi o światło dzienne w miejscu pracy, badanie siedmiu budynków biurowych na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku³ pokazuje, że ponad 83% mieszkańców stwierdziło, że „bardzo” lubi światło dzienne i światło słoneczne w swoim miejscu pracy, ale tylko 20% z nich uważało, że ma go pod dostatkiem.
Jest to problem, ponieważ lepsze światło dzienne ma realny spływ na wydajność:
- W szkołach stwierdzono, że uczniowie mający najwięcej światła dziennego w swoich klasach wykazują o 20–25% szybsze postępy na testach z matematyki i czytania w ciągu jednego roku niż ci, którzy mają najmniej światła dziennego. Według tego samego badania zapewnienie dużej powierzchni okien w klasie może w tym samym stopniu poprawić wyniki testów⁴.
- Wykazano, że pracownicy biurowi mający duży widok z okna osiągali o 6–12% większą wydajność pracy niż ci, którzy nie mieli takich widoków⁵. W wyniku innego badania stwierdzono, że światło dzienne i jakość widoku z okna razem wzięte wyjaśniają 6,5% zmienności zwolnień chorobowych pracowników⁶.
Projektowanie lepszych budynków, aby sprostać tym wyzwaniom
Dzięki wyborom oświetlenia i projektom budynków możemy aktywnie zwiększać ilość naturalnego światła oraz promować lepsze zdrowie i zwiększoną wydajność w tworzonych przez nas budynkach, a oto uzasadnienie biznesowe.