Rozwiązania w zakresie światła dziennego dla lotnisk i dworców kolejowych


Dworzec Old Royal Station w Ballater 
Dworzec Old Royal Station w Ballater 

Rozwiązania w zakresie światła dziennego dla lotnisk i dworców kolejowych stanowią wyzwanie dla projektantów. Jednak udana realizacja przynosi wspaniałe korzyści osobom, które często korzystają z tych zatłoczonych przestrzeni. Na lotniskach lub dworcach kolejowych podróżni często czują się sfrustrowani lub przytłoczeni. Na te emocje może jednak pozytywnie wpłynąć dobrze zaprojektowane doświetlenie światłem dziennym.

Uwzględnienie dobrego samopoczucia pracowników i podróżnych może mieć przełomowe znaczenie. Wprowadzenie rozwiązań w zakresie światła dziennego w projektach hal oznacza większe naświetlenie przestrzeni wspólnych, a tym samym poprawę samopoczucie oraz zwiększenie produktywności pracowników i efektywności energetycznej budynku. Dobre oświetlenie dzienne może również wydłużyć czas spędzany przez ludzi w budynku.

Zmiany wymogów dotyczących oświetlenia w budynkach infrastruktury transportu 

Podróżni i pasażerowie wymagają komfortu i stymulacji podczas spędzania czasu w przestrzeniach wspólnych. I te potrzeby zostały dostrzeżone przez budowniczych i urzędników. W przypadku remontowanych i nowych budowli innowacje mogą napędzać projektowanie.

Powierzchnie handlowe i wejścia do hoteli w coraz większym stopniu odzwierciedlają zmianę potrzeb konsumentów. Naturalne światło tworzy przyjazną i przestronną przestrzeń, zachęcającą konsumentów. Przynosi to potencjalne korzyści finansowe dla firm i poprawia samopoczucie ludzi. Dobre oświetlenie dzienne pomaga również zwiększyć bezpieczeństwo w ruchliwych lokalizacjach, w których nie ma telewizji przemysłowej.

Redukcja sztucznego oświetlenia w halach

Dobre oświetlenie dzienne zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Rozwiązania w zakresie rozproszonego światła dziennego mogą również zminimalizować oślepienia. Dzięki temu firmy mogą pracować dłużej bez sztucznego oświetlenia.

VELUX Commercial dostarcza zrównoważone, innowacyjne rozwiązania w zakresie światła dziennego dla projektów lotnisk i dworców kolejowych. Ambitnym celem inwestycji dotyczącej stacji kolejowej Almere Centrum jest stworzenie najbardziej ekologicznej stacji kolejowej w Holandii. W projekcie, który obejmował wymianę całego przeszklenia dachu płaskiego, wykorzystano zintegrowane panele solarne: ponad 1200 instalacji solarnych paneli dachowych. Ta kompletna renowacja i rozbudowa dachu obejmuje również wymianę 126 świetlików kopułkowych.

Dworzec kolejowy w Almere

Dworzec kolejowy w Almere

Specjalne rozwiązania w zakresie światła dziennego i wentylacji dla obszarów publicznych o dużym natężeniu ruchu 

VELUX Commercial oferuje szereg różnorodnych rozwiązań. Należą do nich świetliki kopułkowe i przeszklenia dachów płaskich, pasma świetlne oraz systemy światła dziennego ze szkła. Zapewniamy elastyczność w projektowaniu i oferujemy szereg akcesoriów, w tym wentylację oddymiającą (SHEV). 

Z nami otrzymasz wsparcie w zakresie całego projektu budowlanego. Zakres wsparcia obejmuje dobór produktów i doradztwo techniczne, montaż oraz obsługę posprzedażową. Pomagamy zapewnić skuteczną realizację Twojego projektu budowlanego. Dzięki naszej eksperckiej wiedzy i ciągłemu wsparciu VELUX Commercial jest preferowanym partnerem w dziedzinie rozwiązań w zakresie światła dziennego i wentylacji. 

ebook: Designing daylight solutions for commercial buildings

Powiązane artykuły

Bodmin Jail Hotel

Wykorzystanie potencjału światła dziennego w projektach hoteli i centrów konferencyjnych ma kilka zalet. Goście i odwiedzający mogą przyjemniej spędzić czas w bardziej naturalnie oświetlonych przestrzeniach ogólnodostępnych, a pracownicy wykazują większe zadowolenie i wzrost wydajności.

 Widok biurowca Appel z zewnątrz

Rozwiązania w zakresie światła dziennego mogą poprawić produktywność, komfort i dobre samopoczucie pracowników biurowych. Oświetlenie dzienne jest również energooszczędne i opłacalne, ponieważ zmniejsza zależność od sztucznego oświetlenia. Sprawdź nasz e-book: Projektowanie rozwiązań w zakresie światła dziennego dla budynków komercyjnych w celu bliższego przyjrzenia się wpływowi światła dziennego na osoby przebywające w budynkach komercyjnych oraz włączeniu światła dziennego do projektu budynku.

Będąc poza domem, większość czasu spędzamy w pracy. Wraz z nastaniem ery cyfrowej miejsca pracy przeniosły się do biurowców. Ale nadal możliwe jest utrzymanie połączenia z otoczeniem dzięki dobremu projektowi światła dziennego.

Sophie Amalie Gaarden z zamontowanymi panelami szklanymi

Stosowanie światła dziennego w projektach obiektów opieki zdrowotnej ma kilka zalet. Dobre oświetlenie dzienne wspomaga powrót pacjentów do zdrowia i łączy ludzi ze światem zewnętrznym. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów spędzających długi czas na rekonwalescencji po leczeniu lub operacjach. Pomaga także pracownikom bardziej komfortowo wykonywać ich wymagające obowiązki. W miesiącach zimowych osoby cierpiące na chorobę afektywną sezonową (SAD) mogę mieć lepszy nastrój dzięki maksymalnej ekspozycji na naturalne światło. Okna i przeszklenia dachowe mogą odgrywać istotną rolę w pozytywnym nastawieniu, zdrowiu i produktywności.

Centrum sportowe Bertrange ze specjalnym systemem oświetlenia dziennego Grillodur

Rozwiązania w zakresie światła dziennego wpływają na lepsze wrażenia osób korzystających z obiektów sportowych. Naturalne światło podczas rekreacji pomaga zapewnić użytkownikom komfort podczas ćwiczeń. Obiekty komunalne są lepiej wykorzystywane, gdy budynek ma zbilansowane natężenie światła i dużo świeżego powietrza. Udowodniono, że połączenie z otoczeniem poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Światło dzienne i architektura

Chociaż nauka o dobrym samopoczuciu jest stosunkowo nowa, projekt „Foresight” brytyjskiego rządu rzuca dużo światła na pięć czynników, które mają udowodniony wpływ na dobre samopoczucie¹. Doprowadziło to do zdefiniowania pięciu sposobów na dobre samopoczucie (nawiązuj kontakty, bądź aktywny, zwracaj uwagę, ucz się i dziel się z innymi)². Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób projektować budynki, które mogą pozytywnie wpływać na te pięć czynników?

Autor: Koen Steemers, profesor zrównoważonego projektowania i były szef katedry architektury na Uniwersytecie w Cambridge.

Świetliki modułowe zapewniają komfortową wentylację i naturalne światło w salach lekcyjnych i pomieszczeniach wspólnych w szkole Peder Lykke. Zdjęcie: ITCHY.

Wszyscy wiemy, że najlepszym antidotum na „zimową chandrę” jest spędzenie przerwy w cieplejszym, bardziej słonecznym klimacie, najlepiej z białymi piaszczystymi plażami i czystą turkusową wodą.