Nowy model nauczania osiągnięty dzięki nowoczesnej architekturze


Autor: VELUX Commercial
Szkoła Hessenwaldschule z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights
Szkoła Hessenwaldschule z zamontowanymi świetliki modułowe

Szkoła Hessenwald w Weiterstadt w Niemczech jest przykładem energooszczędnej, współczesnej architektury, która zapewnia nowy model nauczania i wychowania. W centrum makiety i budynku stoi dobrze oświetlone i dobrze wentylowane trzykondygnacyjne atrium.

 Budowanie lepszych szkół

Nowoczesna architektura w wiejskim otoczeniu

Wszyscy w okolicy mówią o szkole Hessenwald. Profesjonaliści, społeczność lokalna, uczniowie, użytkownicy i nauczyciele są podekscytowani nowym kompleksem szkolnym.

Do szkoły uczęszcza 700 uczniów z okolicznych miast i wsi. Pomimo swoich rozmiarów, biuro architektoniczne Wulf Architekten ze Stuttgartu zdołało zintegrować budynek z otoczeniem (poprzez projekt pawilonu w formie klastra), jednocześnie przekładając otwartą koncepcję pedagogiczną na jasny i współczesny język architektoniczny. W centrum znajduje się dobrze oświetlone i dobrze wentylowane atrium, które spaja cały kompleks.

Szkoła Hessenwaldschule z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Trzykondygnacyjne atrium łączy hall, pokój socjalny, teatr i salę muzyczną. Sześć modułowych pasm świetlnych zapewnia optymalne warunki światła dziennego. Rozproszona, chłodna jasność, która wpada do budynku przez pasma świetlne Longlights, kontrastuje z grą świateł z perforowanych rolet przeciwsłonecznych na fasadzie, tworząc zrównoważoną atmosferę.

Ten jasny projekt architektoniczny sprzyja otwartemu podejściu do nauki dzięki umieszczeniu w budynku różnych ogólnodostępnych przestrzeni, z których uczniowie mogą samodzielnie korzystać.

Świetliki jako centralny element

Szkoła Hessenwald prowadzi nauczanie na różnym poziomie — pomaturalnym, licealnym i gimnazjalnym — umożliwiając uczniom zmianę poziomów w zależności od ich wyników.

Cała szkoła została zaprojektowana tak, aby sprzyjać otwartemu podejściu do nauki, którego centralnym i głównym punktem jest atrium. Konstrukcja atrium o kształcie prostopadłościanu jest wyraźnie widoczna z zewnątrz jako samodzielna bryła, natomiast wewnątrz przecina trzy kondygnacje, łącząc różne przestrzenie nauki.

Świetliki są umieszczone w otworach świetlnych wyciętych w metalowym suficie, dzięki czemu wyglądają jak oprawy oświetleniowe. Jednak jasne, naturalne światło dzienne, jakie zapewniają, zamienia je w coś wyjątkowego, co nadaje atrium oszałamiający wygląd.

Zrównoważony rozwój w sercu kompleksu

Modułowe pasmo świetlne są również zgodne z koncepcją energetyczną budynku. Zimą duże przeszklenia w dachu dostarczają energii, ogrzewając powietrze wewnątrz atrium i pomagając w ten sposób również ogrzewać różne pawilony. Latem ciepłe powietrze może uciekać przez moduły wentylacyjne w pasmach świetlnych Longlights, aby utrzymać niższą temperaturę.

Szkoła została zaprojektowana zgodnie z wytycznymi zrównoważonego budownictwa w powiecie Damburg-Dieburg. Jasno zarysowana linia, mała kubatura i dobre właściwości magazynowe solidnej konstrukcji zapewniają niskie koszty utrzymania dzięki zastosowaniu środków pasywnych, a solidne materiały budowlane oznaczają niewielkie wymogi konserwacyjne w przyszłości. Szkoła ogrzewana jest biomasą z instalacji w oddzielnym budynku. Przegrzaniu w lecie zapobiega się w dużej mierze dzięki zastosowaniu masy akumulującej ciepło w stropach z betonu licowego oraz zautomatyzowanego nocnego chłodzenia przez panele na elewacji i jednostki wentylacyjne świetlików modułowych w atrium.

Szkoła Hessenwaldschule z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Dzięki temu uzyskuje się coś, co dyrektor szkoły, Markus Bürger, określa „idealnym klimatem w pomieszczeniach”.

„Klimat, w którym czuje się komfortowo, kształtowany przez wspaniałą architekturę, warunki oświetleniowe i przyjemną temperaturę. Aby nauczyciele i uczniowie dobrze ze sobą współpracowali, podstawa — czyli przestrzeń — musi być odpowiednia. To, o czym tutaj mówimy, to nie tylko klimat w pomieszczeniu, ale klimat do nauki”, mówi Markus Bürger.

Wielokrotnie nagradzana

W 2017 roku szkoła Hessenwald otrzymała wiele nagród architektonicznych, co dowodzi, że pracowni architektonicznej wulf architekten udało się sprostać wyzwaniom nowego, postępowego podejścia do nauczania i uczenia się dzięki nowoczesnemu projektowi architektonicznemu.

„Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby ludzie czuli się zdrowi, jest użycie materiałów i dużej ilości światła, aby stworzyć dobre przestrzenie” — Alexander Vohl, partner w firmie wulf architekten

Powiązane artykuły

Szkoła Ryparken Lille Skole z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Szkoła Ryparken Lille Skole (dosłownie „mała szkoła Ryparken”) znajduje się w stuletniej dawnej fabryce włókienniczej w Kopenhadze. Szkoła i jej użytkownicy przez lata cierpieli z powodu zrujnowanego budynku, aż na początku 2010 roku zarząd szkoły podjął decyzję o rozpoczęciu gruntownego remontu.

Szkoła Hessenwaldschule z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Nie ma wątpliwości, że fizyczny projekt sal lekcyjnych może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na efekty uczenia się dzieci. Jednym z kluczowych czynników zidentyfikowanych w badaniach w ciągu ostatnich kilku dekad jest znaczenie stałego komfortu cieplnego.

Hessenwaldschule

Podobnie jak miski owsianki w znanej bajce o Złotowłosej i trzech niedźwiadkach, temperatura w klasach nie powinna być ani za wysoka, ani za niska, lecz w sam raz.

Modułowe świetliki VELUX zapewniają dopływ światła dziennego w Exeter College

Czy wiesz, że dobrze zaprojektowane sale lekcyjne mają znaczący wpływ na wyniki w nauce? Badania wykazały, że lepsze cechy fizyczne klas lekcyjnych mogą polepszyć wyniki szkolne uczniów.

Ecole Maternelle René Guest z zamontowanymi świetlikami modułowymi VELUX Modular Skylights

Ważną funkcją przegród zewnętrznych budynku jest ochrona wnętrza przed niepożądanym hałasem z zewnątrz. Izolacja akustyczna jest ważnym parametrem elementów budynku, ponieważ hałas zewnętrzny może mieć negatywny wpływ na zdrowie, nastrój i zdolność uczenia się.

Przeszklenie dachu składające się z modułów pasma świetlnego Longlights 5–30˚, Hessenwaldschule, Weiterstadt, Frankfurt, Niemcy

Dobrze zaprojektowane sale lekcyjne mogą pomóc w poprawie wyników uczniów w nauce. Jednym z decydujących czynników jest dobre środowisko akustyczne. W tym artykule przyjrzymy się, co naprawdę oznacza hałas w salach lekcyjnych i jak architekci i projektanci mogą zminimalizować jego negatywne skutki.